logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Obnovitelné zdroje v Německu loni vyrobily 30 procent elektřiny

Výroba v obnovitelných zdrojích se meziročně zvýšila o 19 procent na 194,1 TWh a jejich podíl na produkci elektřiny v zemi vzrostl z 26 na 30 procent.

Reklama

Význam obnovitelných zdrojů pro německou energetiku nadále roste, v loňském roce se podílely téměř z jedné třetiny na celkové výrobě elektřiny. Ta loni loni vzrostla o tři procenta na 647,1 terawatthodiny (TWh). Přesto nejvýznamnějším energetickým zdrojem nadále zůstává uhlí, uvedlo Sdružení energetiky a vodárenství (BDEW).

"Je potěšující, že obnovitelné zdroje získávají stále větší význam pro německý energetický mix. Zároveň se však ukazuje, že obnovitelné zdroje budou muset být ve větší míře vystaveny konkurenci na trhu," sdělila ČTK Hildegard Müllerová z BDEW. V současnosti získávají solární, větrné i další "zelené" elektrárny provozní podporu a zároveň má elektřina z obnovitelných zdrojů přednost při uplatňování na trhu.

Nejvýznamnějším zdrojem pro německou energetiku nadále zůstává uhlí. Na celkové výrobě elektřiny v zemi se černouhelné a hnědouhelné elektrárny v roce 2015 podílely celkem 42,2 procenta. Meziročně to znamenalo pokles o 1,5 procentního bodu.

Klesá také význam jaderné energetiky, jejíž podíl na výrobě elektřiny v Německu loni dosáhl 14,1 procenta, o 1,4 procentního bodu méně než v roce 2014. K poklesu přispělo i červnové odstavení bavorské jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. Německo nyní provozuje ještě osm jaderných reaktorů, do roku 2022 by měly ukončit provoz všechny.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Po odstavení jaderných elektráren by se měl postupně zvyšovat i význam uhelných zdrojů.

Německá ekologická sdružení vítají rozvoj obnovitelných zdrojů a odklon od jaderných, zároveň ale žádají i rychlejší snižování významu fosilních paliv, a to i mimo energetický sektor. "Ve výrobě elektřiny už obnovitelné zdroje získaly významný podíl. Jejich výstavba ale musí pokračovat, aby ekologická elektřina hrála větší roli i v zajištění tepla a v elektromobilitě," sdělil ČTK Philipp Vohrer z Agentury pro obnovitelné zdroje (AEE). Podle něj je takový postup nutný pro splnění klimatických cílů, k nimž se Německo zavázalo loni v prosinci na konferenci v Paříži.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.