logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Zájem o dotace na kotle v krajích je, do středy podávají žádosti

Většina krajů chce zažádat o dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za nový, ekologičtější zdroj. Termín od ministerstva životního prostředí mají do středy 30. září.

Reklama

V první dotační vlně jsou připraveny tři miliardy korun. Peníze poskytnou kraje přímo občanům, domácnost může získat až 127.500 korun. Největší zájem lidí je podle ankety ČTK v krajích, kde s takzvanými kotlíkovými dotacemi už mají zkušenost - Ústeckém, Moravskoslezském a Středočeském.

"Očekáváme, že žádost podá každý kraj," řekla ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Některé kraje už evidují zájemce, jiné zatím vyhodnocují dotazníkovou kampaň. Dotace na výměnu kotlů by se podle ministerstva měly již v říjnu propojit s programem Nová zelená úsporám. Lidé tedy budou mít možnost zateplit dům a pořídit si i nový tepelný zdroj z Operačního programu Životní prostředí.

Pro Moravskoslezský kraj, první region v zemi, kde se s výměnou kotlů začalo, je v rámci první výzvy připraveno 469 milionů korun. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) usiluje o to, aby občané na nové kotle získali další peníze z krajského rozpočtu, o podobné pomoci uvažuje například i město Ostrava. "Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v Moravskoslezském kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně," řekl ČTK. Kraj by mohl získat až 1,4 miliardy.

Středočeský kraj požádá MŽP o půl miliardy korun, peníze by měly vystačit zhruba na 3500 kotlů. Kraj v minulých letech vyhlásil dvě kola kotlíkových dotací, byl o ně takový zájem, že lidé před úřadem i nocovali. Naopak Karlovarský kraj teprve zájem zjišťuje. Peníze může získat na výměnu až 440 kotlů, o dotaci se zatím ale přihlásilo jen 39 lidí. Úředníci proto budou zájem občanů zjišťovat přímo v obcích.

Jihomoravský kraj by mohl pro domácnosti získat přes 130 milionů korun. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) výzva pomůže lidem řešit situaci v rodinných domech a snížit emise z lokálního vytápění domácností. Mohou dosáhnout na podporu mezi 70 až 85 procenty, zbytek zaplatí sami.

Poprvé se "kotlíkovou" dotaci bude ucházet kraj Vysočina, a to o 239 milionů na nejméně 1600 kotlů. O žádosti bude v úterý jednat krajská rada, tak jako v Libereckém kraji. Už v průzkumu projevilo na Vysočině o kotle zájem skoro 2000 lidí. O podobně vysokou dotaci budou žádat kraje Olomoucký, Jihočeský, Plzeňský a Královéhradecký. Ten na listopad chystá pro potenciální zájemce i poradenské semináře. Ústecký kraj MŽP požádal o 162 milionů korun na výměnu kotlů. V regionu se dotace bude rozdělovat potřetí, je zde nutné nahradit zhruba 42.000 starých kotlů.

Kraje budou muset ministerstvu čtvrtletně hlásit stav peněz i žádostí. Roubíčková předpokládá, že nebudou ani sankce. "Pokud na takovou situaci dojde, budou (kraje) vracet poměrnou část dotace, kterou MŽP použije v jiném kraji," dodala mluvčí ministerstva.

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti, ty budou mít pětiprocentní výhodu. MŽP chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80.000 starých kotlů, v první výzvě minimálně 20.000 kotlů. Celkem chce úřad do krajů dodat z unijních dotací devět miliard korun a do roku 2020 vyhlásit celkem tři výzvy.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.