logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

MMR: Pražské stavební předpisy jsou nezákonné a nevymahatelné

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jsou pražské stavební předpisy nezákonné a nevymahatelné. Rozhodnutí, která už podle nich od října loňského roku byla učiněna, jsou ale platná.

Dopis o jejich pozastavení pošle v řádu dnů, řekla ministryně Karla Šlechtová (za ANO) na dnešní tiskové konferenci. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se k tématu nechce vyjádřit, dokud nebude mít dopis od MMR v ruce. Podle náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice), který má v Praze na starosti územní rozvoj, bude na jejich novelizaci třeba půl roku. Do té doby budou pro hlavní město platit obecná nařízení a vyhlášky.

"Pražské stavební předpisy byly uvedeny v účinnost, aniž by byl dodržen zákon. Jsou proto nevymahatelné," řekla ministryně. Podle ní není pravda, že MMR mělo k stavebním předpisům jen dílčí připomínky. Například chybějící notifikace Evropskou komisí je podle ní zásadní. "Předpis se jí musí oznámit celý, nejen jeho části," vysvětlila.

K Pražským stavební předpisům jsme také publikovali:
1.Pražské stavební předpisy – rozbor základních principů územních požadavků
2.Nové pražské stavební předpisy s komentářem zpracovatelů
3.Zdravotní rizika světelné techniky v nových pražských stavebních předpisech
4.Denní osvětlení z pohledu Nařízení 11/2014 Sb. Pražské stavební předpisy

Dopis, kterým účinnost platných nových Pražských stavebních předpisů MMR pozastaví, pošle ministerstvo v nejbližších dnech. "Dáme Praze určitý prostor, aby se s tím vypořádala," dodala Šlechtová. Náměstek Stropnický podle svého dřívějšího vyjádření předloží zadání novely předpisů včetně harmonogramu pražským radním na některém z lednových jednání. První v novém roce bude příští týden v úterý. Příprava novely pak potrvá měsíc od rozhodnutí rady. Další měsíc bude trvat připomínkování městských částí. Následná notifikace u Evropské komise, kterou žádá MMR, zabere tři měsíce.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, jehož novelu ministerstvo připravuje. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Naopak architekti a developeři změnu přivítali. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a pod hrozbou zrušení předpisů si vyžádalo jejich úpravu.

Podle města ale žádosti ministerstva nešlo v zákonných lhůtách dostát. Delší lhůty ale podle Šlechtové nebylo možné dát, zákony to neumožňují. Stejně jako 200 dní, které pro novelizaci požadoval náměstek Stropnický. Kdyby Praha předpisy nechala Evropskou komisí notifikovat, mohly podle Šlechtové už brzy platit správně. "Co by se Praze stalo, kdyby předpisy notifikovali, a vyšly v platnost v únoru?," uzavřela Šlechtová.

Ve chvíli, kdy ministerstvo zruší pražské předpisy, umožní tím podle některých mimo jiné zástavbu zelených ploch na pražských sídlištích, rozšiřování počtu billboardů a zavedení reklamy v památkové rezervaci. Vedení města chce ale jako účastník řízení takovým případům bránit.

Pražští radní zároveň prosincovým usnesením deklarovali, že se budou proti krokům MMR bránit právní cestou. O dalším postupu město rozhodne až ve chvíli, kdy ministerstvo předpisy zruší, řekl náměstek.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.