Podle E.ONu jsou decentralizované zdroje výhodnější než megaprojekty
Šéf českého E.ONu Michael Fehn řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že ještě před čtyřmi lety by investici do velkého zdroje zvažoval, dnes by investoval jedině do malých decentralizovaných zdrojů.
Směřování k decentralizaci je trend, který je patrný v celé Evropě. Decentralizované elektrárny jsou většinou obnovitelné zdroje nebo mikrokogenerační jednotky, protože obnovitelné zdroje jsou jediné, které mají legislativní podporu na celoevropské úrovni a kogenerační jednotky je mohou vhodně doplňovat.
Výhodou malých decentralizovaných zdrojů oproti stamegawattovým obrům je jejich umístění blízko spotřeby a rozprostření v distribuční soustavě. Snižuje se tak zatížení dálkových vedení a tím ztráty elektřiny.
Další výhodou je zvýšení bezpečnosti dodávek elektřiny. Dokonce ani výpadek většího množství malých zdrojů v podstatě neovlivní stabilitu celé soustavy.
Obnovitelné zdroje jsou sice v současnosti dotovány, podpora je však pouze dočasná. Dokonce i šéf ČEZu Daniel Beneš připouští, že obnovitelné zdroje se v blízké budoucnosti obejdou bez podpory.