logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Ústecký soud zrušil stavební povolení pro elektrárnu v Moldavě

Ústecký krajský soud zrušil kvůli nezákonnému postupu úřadů stavební povolení na fotovoltaickou elektrárnu v Moldavě na Teplicku. Elektrárnu postavila v chráněné oblasti Natura 2000 společnost Talwin.

Reklama

Elektrárna byla zkolaudovaná v roce 2011. V představenstvu firmy byl do letošního jara exsenátor Alexandr Novák. Stavební úřad v Duchcově, který povolení vydal, se má podle soudu řízením zabývat znovu. Žalobu na městský úřad podal veřejný ochránce práv. Ombudsmanka Anna Šabatová ČTK řekla, že elektrárna neměla být vůbec postavena. Rozsudek je pravomocný, úřad se může bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu (NSS).

Elektrárna vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000. Podle soudu vydali úředníci duchcovského stavebního úřadu povolení i přesto, že stavebník nedodal potřebné podklady a výjimky podle zákona o ochraně přírody. "Návrh nebyl vůbec podán, přesto stavební úřad rozhodnul," řekla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Markéta Lehká.

Kancelář veřejného ochránce argumentovala i tím, že Městský úřad Duchcov vydal stavební povolení nezákonně - Moldava nemá územní plán ani vymezené zastavěné území. V takovém případě lze podle zákona mimo obec stavět jen přesně definované stavby, mezi nimiž elektrárna není. Patří tam například protipovodňové stavby a turistické stezky. I v tomto směru dal soud veřejnému ochránci za pravdu. "Stavební úřad věděl, že vydává nezákonné rozhodnutí. Všechny opravné prostředky to uznaly, ale smířily se s daným stavem a rozhodnutí nezrušovaly. Nám se zdálo, že je to velmi nebezpečný stav, že se může porušovat právo s tím, že se to později nějak vyřeší," vysvětlila Šabatová.

Společnost Talwin začala se stavbou elektrárny v roce 2010. Případ opakovaně řešila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která mimo jiné firmě zakázala ve stavbě pokračovat. Společnost to nerespektovala a ČIŽP jí za to udělila pokutu 60.000 korun. Ředitelka krajské pobočky ČIŽP Jana Moravcová řekla, že padly i další pokuty. "Společnosti Talwin jsme podle zákona o ochraně přírody uložili další pokutu ve výši 170.000 korun. Budeme ještě zahajovat řízení o uložení opatření k nápravě. Další pokutu ve výši 210.000 korun dostal zhotovitel stavby," doplnila Moravcová. V roce 2011 úřady elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu zkolaudovaly.

Právní zástupce úřadu řekl, že se chce nejprve seznámit s písemným vyhotovením rozhodnutí a zváží podání kasační stížnosti. Na podrobnosti chtějí počkat i zástupci společnosti Talwin.

Až do letošního jara byl členem představenstva firmy bývalý senátor ODS Alexandr Novák, který si odpykává vězení za přijetí úplatku. Podle listin dostupných v obchodním rejstříku teď většinu akcií firmy vlastní společnost z Kypru. FVE Moldava je i mezi víc než dvěma desítkami solárních elektráren, u kterých Nejvyšší státní zastupitelství podalo správní žaloby na odebrání licence.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.