Austrálie se s Indií dohodla na spolupráci v jaderné energetice
Austrálie se s Indií dohodla na spolupráci v energetické oblasti. Australský premiér Tony Abbott dnes řekl, že dohoda například umožní vývoz uranu do Indie, takže Dillí bude moci lépe pokrýt své rostoucí potřeby. Ty pramení z toho, že indická ekonomika zažívá silný růst a mimo jiné se potýká i s nedostatečnými dodávkami uhlí. Informovala o tom agentura Reuters.
Abbott je na návštěvě Indie, kde jednal mimo jiné s premiérem Naréndrou Módím. "Premiér Módí a já dnes podepíšeme dohodu o jaderné spolupráci," řekl dnes australský premiér. Obě strany tak uzavřely vyjednávání, která trvala dva roky. V Austrálii se nachází takřka třetina světových zásob uranu. Země přitom jeho vývoz do Indie podmínila přísnými podmínkami, které mají zajistit využití uranu pro civilní účely. Indie coby jaderná mocnost totiž není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, což bylo pro Canberru dlouho překážkou k uzavření spolupráce v této oblasti.
Indie se potýká s nedostatečnými dodávkami elektřiny, před několika dny byla například rozsáhlým výpadkem proudu postižena i finanční metropole Bombaj. Skoro dvě třetiny energie Indie získává spalováním fosilních paliv. Usiluje proto o rozšíření kapacit k produkci jaderné energie, která se na výrobě elektřiny podílí jen asi třemi procenty.
V Indii je v provozu dvacítka menších jaderných reaktorů, do roku 2032 by země chtěla přidat dalších takřka 30 reaktorů. Indický premiér se před několika dny snažil o uzavření dohody o jaderné spolupráci také s Japonskem. Dillí a Tokio se dohodly, že vyjednávání urychlí.