Kotlíkové dotace jsou v Moravskoslezském kraji z půlky vyčerpány
Velký zájem občanů o takzvanou kotlíkovou dotaci zaznamenávají úředníci v Moravskoslezském kraji. Přestože kraj žádosti o příspěvek na výměnu starého kotle za nový šetrnější k životnímu prostředí přijímá teprve od počátku srpna, lidé už k dnešnímu dni podali 594 žádostí za více než 32,6 milionu korun. Celkem je přitom pro ně připraveno 60 milionů korun a aktuálně je tak vyčerpáno téměř 55 procent z této částky, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.
"Výzva oficiálně platí do konce tohoto roku, předpokládáme, že částka bude vyčerpána dříve jako u předcházející výzvy, která byla ukončena o čtyři měsíce dříve," podotkla mluvčí.
Zájem obyvatel o dotaci neklesá, a to i přesto, že v kraji již v minulosti bylo vyhlášeno pět výzev. O dotaci se v nich přihlásilo zhruba 5000 lidí, pro které bylo dohromady určeno 220 milionů korun. O opětovně velkém zájmu obyvatel o kotlíkovou dotaci svědčil už první srpnový den, kdy úředníci s příjmem žádostí začali. Podáno bylo přes 220 žádostí za více než 12 milionů korun.
Žadatelé mohou podle typu kotle získat dotaci od 15.000 do 60.000 korun. Z připravených 60 milionů korun poskytl polovinu, stejně jako v předchozích výzvách, Moravskoslezský kraj. Druhá polovina je hrazena z ministerstva životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky. K podporovaným typům kotlů opět patří plně automatické kotle třetí a vyšší emisní třídy, zplyňovací kotle a atmosférické a kondenzační kotle na zemní plyn. Pokud zájemci se svou žádostí uspějí, musí starý kotel zlikvidovat do devíti měsíců. Peníze dostanou poté, co předloží ke kontrole kompletní doklady o likvidaci starého a instalování nového kotle.
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Největší problémy jsou především na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší kromě průmyslových podniků a dopravy ovlivňují rovněž zdroje znečištění v sousedním Polsku, ale právě i zastaralé kotle v domácnostech.