logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Poptávka po energii zpomalí, USA dosáhnou soběstačnosti

Tempo růstu světové poptávky po energii v následujících dvaceti letech zpomalí a Spojené státy se do roku 2035 stanou energeticky soběstačnými. Vyplývá to z prognózy, kterou včera zveřejnila britská energetická skupina BP.

Reklama

Globální poptávka po energii se podle prognózy do roku 2035 zvýší o 41 procent, zatímco v minulých 23 letech tempo růstu činilo 55 procent. Růst poptávky potáhnou rozvíjející se ekonomiky, především rostoucí spotřeba v Číně a v Indii. Ve vyspělých ekonomikách v Severní Americe a v Evropě se bude "hlad" po energii naopak zvětšovat jenom pomalu.

Podle hlavního ekonoma BP Christofa Ruhla za celkovým zpomalením stojí efektivnější využívání energie. "Jednoduše řečeno, lidé hledají způsoby, jak energii využívat účinněji, protože jim to šetří peníze," řekl podle serveru BBC.

Dodavatelům bude při pokrývání vyšších energetických potřeb pomáhat rostoucí využití energií z obnovitelných zdrojů. Světové emise oxidu uhličitého ale podle předpovědí v dalších 21 letech stoupnou o 29 procent, a to i přes jejich snížení v Evropě a ve Spojených státech.

Blízkovýchodní země produkující ropu budou podle prognózy v příštích dvou desetiletích čelit rostoucí konkurenci v důsledku rozmachu těžby ropy z břidlicových hornin a stoupající poptávce na domácích trzích. To by mohlo snížit příjmy těchto zemí z exportu ropy, které jsou klíčové pro jejich veřejné finance.

Spotřeba energie na Blízkém východě podle prognózy do roku 2035 stoupne o 77 procent, což bude dvojnásobným tempem než těžba ropy. K exportu tak bude možné využít jen 65 procent celkové produkce ropy, namísto současných 72 procent.

Spojené státy v poslední době zažívají velký rozmach těžby ropy a plynu z břidlicových hornin. Koncern BP předpokládá, že v příštích dvou desetiletích se budou snažit podobného rozmachu dosáhnout i Rusko a Jižní Amerika.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.