Ekologové chtějí, aby se politici dohodli na antifosilním zákonu
Ekologové apelují na vznikající koalici, aby se v brzké době dohodla na zákonu, který by stanovil závazné tempo snižování závislosti na fosilních palivech.
Dnes je tomu pět let, co podobný zákon přijala Velká Británie, později další evropské státy; Česká republika ho však stále nemá. Před volbami byli pro přijetí zákona sociální demokraté, zákon by podpořila i opoziční TOP 09.
Závislost na stále dražších a špinavých fosilních palivech se podle energetického experta Hnutí Duha Jiřího Koželouha stále ignoruje, zatímco se debatuje nad státní energetickou koncepcí. "Vznikající vláda to musí rychle změnit a prvním dobrým krokem je včlenit zákon podle britského vzoru do koaliční smlouvy," míní ekolog.
Při koaličních jednáních se zástupci stran se tím už zabývali. "Koaliční partneři vyjádřili shodu v obecnosti, ale nikoliv detailní, takže je to předmětem dalšího jednání," řekl stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla. Pracovat na přípravě zákona se může podle něj hned, jak skončí jednání o vládě. "Idea bude rozpracována, je otázka, jakou nabude konkrétní podobu," poznamenal.
Ekologové z Hnutí Duha poukazují na zvyšování cen ropy, zemního plynu a uhlí, což zatěžuje rozpočty domácností i firem. Připravili už první verzi zákona k omezení závislosti na fosilních palivech spolu s právníky ze společnosti Frank Bold. Uvádějí, že britskou normu už kopíruje řada evropských států jako Finsko a Irsko, Rakousko, Maďarsko nebo Dánsko. Navrhují, aby podobný rámcový zákon přijalo i Česko. Socialisté považují tento návrh za rozumný základ, politici by se ale mohli inspirovat podle Špidly i rakouskou verzí.
Jak uvedl Špidla na serveru Česká pozice.cz, základem předpokládaného zákona má být závazek, že ČR bude od roku 2018 postupně snižovat spotřebu uhlí, ropy a plynu měřenou mírou vypouštění skleníkových plynů o určité procento ročně - a to až do roku 2050. Debatuje se podle něj o závazku ve výši okolo dvou procent.
Zákon by měl být především závazkem vlády. "Bude mít povinnost připravit konkrétní návrh, jak chce snižovat závislost na fosilních palivech v daném roce. A také by pak sněmovně předkládala jednou za rok zprávu o plnění stanoveného závazku," uvedl Špidla. Pokud by se ho nepodařilo naplnit, přesunul by se do následujícího roku.
Přijetím zákona by se podle ekologů mimo jiné vytvořila nová průmyslová odvětví a posílila česká ekonomika. Snížila by se také česká závislost na dovozu ropy či plynu z Ruska a dalších zemí.