Riziko kriminality v rámci obchodování s emisními povolenkami
INTERPOL vydal příručku pro politiky, která se věnuje rizikům kriminality a navrhuje vhodná opatření v rámci Evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).
INTERPOL, v rámci svého Programu environmentální kriminality (Environmental Crime Programme) a Oddělení hospodářské a finanční kriminality (Economic and Financial Crimes sub-Directorate) dospěl k závěru, že rozvíjející se trhy s emisními povolenkami, stejně jako každý jiný trh, podléhají riziku zneužití prostřednictvím trestné činnosti, a proto vyžadují důkladné monitorování a regulaci s cílem zajistit environmentální a finanční integritu. INTERPOL k tomuto tématu vydal příručku, která má za cíl zhodnotit současnou zranitelnost stávajících a nových trhů s uhlíkem a poskytnout základní informace potřebné k zajištění adekvátní kontroly těchto mechanismů.
INTERPOL je jedinou mezinárodní policejní organizací s přeshraničním mandátem se specializovanými odděleními jak pro environmentální, tak pro finanční kriminalitu. Jeho mandát zahrnuje výměnu zpravodajských informací a citlivých informací mezi orgány činnými v trestním řízení mezi 190 členskými zeměmi INTERPOLu. INTERPOL považuje kriminalitu v souvislosti s obchodováním s emisními kredity za nový a rozvíjející se typ environmentální a finanční trestné činnosti.
Na rozdíl od tradičních komodit, které v určitém okamžiku v průběhu jejich tržní směny musí být někomu fyzicky dodány, emisní povolenky nepředstavují fyzickou komoditu, ale namísto toho byly popsány jako právní fikce (legal fiction), která je obtížně chápána mnoha prodávajícími, kupujícími a obchodníky. Tento nedostatek porozumění činí obchodování s emisemi zvláště zranitelným vůči podvodům a jiným protiprávním činnostem. Uhlíkové trhy, stejně jako ostatní finanční trhy, jsou také vystaveny riziku zneužití ze strany zločinců kvůli velkému množství investovaných peněz, nezralosti předpisů a nedostatku dohledu a transparentnosti.
Uhlíkové trhy zahrnují nejen přímé obchodování s emisními povolenkami, ale rovněž obchodování s jejich deriváty a dalšími finančními nástroji. Jak rozvíjejí trhy s uhlíkem, roste i složitost finančních nástrojů, které mohou být obchodovány. Současná celosvětová finanční krize ukázala obtížnost regulace finančních trhů, když se finanční instrumenty stanou příliš složitými. Mnozí z derivátových obchodníků odpovědných za vývoj těchto složitých finančních nástrojů se také aktivně podílejí na investování na trhu s emisními povolenkami. Finanční krize ukázala nedostatek technických a vymáhacích kapacit finančních regulátorů pro vypořádání se s komplexními finančními nástroji. Pokud regulátoři trhu s emisními povolenkami nezvládnou spolehlivě řídit tyto komplexní finanční nástroje, hrozí, že se trh s emisními povolenkami vydá po stejné cestě jako trhy finanční.
Příručka INTERPOLu se snaží identifikovat ty oblasti v rámci rozvíjejících se trhů s uhlíkem, které jsou potenciálně, nebo se již ukázaly být náchylné k trestné činnosti. V širším smyslu lze mezi kriminální aktivity zahrnout:
- Podvodné manipulace při vyhodnocování s cílem nárokovat více uhlíkových kreditů, než byly v rámci projektu skutečně získány.
- Prodej emisních povolenek, které buď neexistují, nebo patří někomu jinému;
- Nepravdivá či zavádějící tvrzení ohledně environmentálních nebo finančních výhod plynoucích z investic na trhu s emisními povolenkami
- Využití slabých předpisů na trhu s emisními povolenkami k páchání finanční trestné činnosti, jako je praní špinavých peněz, podvody s cennými papíry nebo daňové podvody
- Počítačové hackerství nebo phishing s cílem ukrást emisní povolenky nebo osobní informace
Příručka uvádí řadu konkrétních příkladů zneužití trhu s emisními povolenkami a kredity, ale i návrhy protiopatření.
Příručka INTERPOLU: Guide to Carbon Trading Crime