logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Studie: Téměř dvěma třetinám textilních továren hrozí zřícení

Téměř dvěma třetinám textilních továren v Bangladéši hrozí zřícení. Vyplývá to ze studie, kterou provádějí odborníci z místní univerzity.

K průzkumu přistoupili poté, co se na konci dubna zhroutil osmipodlažní komplex na předměstí Dháky a v jeho troskách zemřelo 1127 lidí, většinou mladých žen, které pracovaly v pěti textilních továrnách. Informoval o tom britský list The Guardian.

Tým inženýrů z univerzity v Dháce dosud prověřil 100 z celkem 600 budov, ve kterých výrobny textilu sídlí. "Asi 60 procent budov je náchylných ke zřícení," uvedl šéf týmu, profesor Mehedí Ansarí. "Neznamená to, že se zřítí příští týden nebo měsíc. Nicméně nechat je v tomto stavu je naprosto nezodpovědné," dodal. Odborníci se zaměřují na konstrukce budov, zkoumají plány jejich výstavby i složení půdy, na které byly vystaveny.

Problémy měl pár dní před svým dubnovým zhroucením i komplex Rana Plaza, zaměstnanci si všimli trhlin ve zdech. Jejich zaměstnavatelé jim ale řekli, že se není čeho bát a že mají všichni přijít do práce.

Podle závěrečné zprávy, kterou vypracovala speciální komise zřízená bangladéšskou vládou, stojí za zřícením tohoto komplexu řada velkých pochybení. Budova byla postavena z extrémně nekvalitních materiálů, navíc na půdě, která k tomu byla naprosto nevhodná. Majitel rovněž bez povolení přistavěl k šesti patrům ještě další dvě.

V Bangladéši se nachází asi 4500 textilních továren, které zaměstnávají zhruba 3,5 milionu lidí. Země je druhým největším výrobcem oděvů na světě a toto průmyslové odvětví s obratem asi 20 miliard dolarů (zhruba 400 miliard korun) ročně se loni postaralo o zhruba 80 procent veškerého bangladéšského exportu. Většina vyrobeného textilu směřuje do Evropy a do Spojených států.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.