Provoz vodovodu v budovách s občasným provozem
Pro provozovatele budov jsou důležitá nová pravidla dle ČSN EN 806-5, která určuje mimo jiné pravidla pro případy, kdy v budově není používán vodovod. Zároveň platí nová ČSN 75 5409 „Vnitřní vodovody“.
Reklama
Základem je česká norma ČSN EN 806-5 - Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 5: Provoz a údržba, která je pátou částí ČSN EN 806. Zároveň je tato problematika řešena i v nové české normě ČSN 75 5409 „Vnitřní vodovody“ (přepracovaná původní ČSN 73 6660, která byla již zrušena).
- Zodpovědnost za provoz, kontrolu a údržbu vnitřního vodovodu má jeho vlastník.
- Pokud se má provádět desinfekce, pak se musí v technické zprávě uvést objem vnitřního vodovodu. Desinfekce se nemusí provádět při vodovodu do 35 lidí, tj. např. RD nemusí, stačí proplach.
- Po desinfekci může být odstávka max. 7 dnů, pak musí probíhat proplachy. Pokud ne, tak znovu desinfekce.
Souhrn pravidel dle ČSN EN 806-5
- dle kap.7: vodovody, které nebudou déle než 7 dní v provozu, byly buď uzavřeny nebo vypuštěny, nebo pravidelně proplachovány vodou
- dle kap.6: části vodovodu, které se používají zřídka, musí být pravidelně, nejméně 1x/týden, proplachovány vodou
- dle kap.8: po ukončení odstávky vodovodu se musí uzavřené armatury na cca 5 min. otevřít, aby stagnující voda z potrubí odtekla. Doba odpouštění je samozřejmě orientační a odpovídá objemu vody v potrubí.
Obnovení provozu dořasně uzavřených a vypuštěných vnitřních vodovodů dle kap.8 ČSN EN 806-5
- částečně se otevřou uzavírací armatury a pomalým otevření výtokových armatur se potrubí odvzdušní
- uzavírací armatury se úplně otevřou a potrubí propláchne jako při uvádění do provozu nového vnitřního vodovodu postupem dle ČSN EN 806-4
- pokud je to nutné, provede se i desinfekce
- výtokové armatury se uzavřou a zkontroluje se těsnost vodovodu.