logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Projekt na využití geotermální energie v Tanvaldu pokročil

Tanvald je dalším místem v České republice, kde by místní firmy i občané mohli využívat výhod levnějšího tepla a distribuovaného, stabilního zdroje energie, který nezatěžuje rozvodnou soustavu.

Reklama

Zjišťovací řízení k projektu na využití geotermální energie v Tanvaldu bylo dokončeno V uplynulých dnech byla zadána podrobná dokumentace vlivu na životní prostředí (tzv. velká EIA). Projekt tak postoupil do další fáze.

„Podmínky v Tanvaldu jsou k čerpání geotermální energie obdobně vhodné jako v Semilech, kde na zadání studie EIA teprve čekáme. Obě lokality patří v Českém masivu k několika desítkám těch nejpříhodnějších. Geotermální elektrárna by v Tanvaldu fungovala na principu EGS (= enhanced geothermal system), dříve označovaný jako HDR (= hot dry rock). Ten je podle poslední zprávy Rady pro geotermální energii v Evropě na vzestupu, v různé fázi rozpracovanosti je aktuálně 45 projektů,“ uvádí Ing. Zbyněk Šonka, ředitel společnosti Entergeo, SE.

Tanvald by mohl geotermální energii využívat nejen k výrobě elektrické energie, ale i k vytápění obytných domů, průmyslových i zemědělských provozů a veřejných prostor určených ke sportovnímu a kulturnímu vyžití obyvatel i návštěvníků města. První obec, která geotermální energii využije, bude také moct čerpat z nadačního fondu na vlastní rozvoj. Společnost Entergeo přislíbila přispět do fondu až 100 miliony korun během prvních dvaceti let provozu.

Geotermální energie se získává čerpáním tepla z hlubinných vrtů, jedná se o nejstarší energií na Zemi a její přirozenou a nedílnou součást. Vznikla dílem při utváření naší planety, dílem je důsledkem přirozených reakcí v nitru Země. Řadí se mezi alternativní, částečně obnovitelné zdroje. Odhaduje se, že teplo z jednoho vrtu je možné pro provoz elektrárny využívat asi po dobu 20 – 30 let, poté je lze nadále využívat pro vytápění, pro něž není třeba tak vysokých teplot jako k provozu geotermální elektrárny. Po nějaké době lze opět počítat s obnovením výroby elektřiny, poté, co se příslušná část podzemí opět ohřeje.

Podle údajů Rady pro geotermální energii v Evropě (EGEC) vyprodukovalo v uplynulém roce 62 geotermálních elektráren 11,38 TWh elektrické energie a funguje zde 216 geotermálních vytápěcích systémů s kapacitou přibližně 4900 MWth.

Více informací o geotermální energii
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.