Vláda vzala na vědomí Aktualizaci Státní energetické koncepce České republiky
Schválena bude až po kladném posouzení vlivů na životní prostředí. A to i přesto, že premiér Nečas v září toto posuzování nazval „takřka lunatickým nápadem“. Současně byl schválen i Národní akční plán ČR pro energii z OZE.
12. září letošního roku odpověděl premiéra Nečas na tiskové konferenci po zasedání vlády na dotaz zástupce agentury MEDIAFAX. Novinář vzpomněl ranní demonstrace aktivistů před úřadem vlády, kteří protestovali proti předloženým návrhům Aktualizace Státní energetické koncepce a Surovinové politiky ČR. Jedním z návrhů, které na demonstraci zazněly, byl požadavek, aby byla Aktualizace SEK posouzena z hlediska vlivu na životní prostředí a přezkoumána v procesu EIA. Dotazující se zeptal na názor premiéra na tento námět. Premiér Nečas nazval tento námět „… takřka lunatickým nápadem“ a doplnil, “…že u koncepčních materiálů se nic takového nedělá. Toto není žádný konkrétní projekt elektrárny nebo energetického podniku, tady se jedná o koncepční politický dokument.“
Abychom plně porozuměli sdělení, vezměme si na pomoc slovník českých synonym. Slovník nabízí za slovo lunatický např. synonyma blouznivý, nereálný, náměsíčný,…
Když se nad vyslovenou myšlenkou trochu pozastavíme, musíme se nutně zeptat: Opravdu není možné a nutné zkoumat vliv koncepčních materiálů na životní prostředí? Byť jsou to materiály politické. Tady se mi trochu vnucuje vzpomínka na doby (ne)dávno minulé a tehdy používaný slogan: „… Soudruhu musíš se na to dívat politicky.“ To ale Petr Nečas (nar. 1964) jistě ve své profesní kariéře nezažil.
Při pohledu do Sbírky zákonů: úplné znění zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí), jak vyplývá ze změn provedených zákonem č. 93/2004 Sb., zákonem č. 163/2006 Sb., zákonem č. 186/2006 Sb., zákonem č. 216/2007 Sb., zákonem č. 124/2008 Sb., zákonem č. 223/2009 Sb. a zákonem č. 436/2009 Sb.
V tomto dokumentu se můžeme dočíst:
Posuzování vlivů koncepce na životní prostředí
§ 10a
Předmět posuzování vlivů koncepce na životní prostředí
- a) koncepce, které stanoví rámec pro budoucí povolení záměrů uvedených v příloze č. 1, zpracovávané v oblasti zemědělství, lesního hospodářství, myslivosti, rybářství, nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami, energetiky, průmyslu, dopravy, odpadového hospodářství, telekomunikací, cestovního ruchu, územního plánování, regionálního rozvoje a životního prostředí včetně ochrany přírody, koncepce, u nichž nutnost jejich posouzení, s ohledem na možný vliv na životní prostředí, vyplývá ze zvláštního právního předpisu, a dále koncepce spolufinancované z prostředků fondů Evropských společenství; tyto koncepce podléhají posuzování vždy, pokud je dotčené území tvořeno územním obvodem více než jedné obce,
Navíc v §10g, odst. 4 je doslova uvedeno:
(4) Bez stanoviska [k posouzení vlivů provádění koncepce na životní prostředí a veřejné zdraví] nemůže být koncepce schválena. Schvalující orgán je povinen zohlednit požadavky a podmínky vyplývající ze stanoviska ke koncepci, popřípadě pokud toto stanovisko požadavky a podmínky obsahuje a do koncepce nejsou zahrnuty povinen svůj postup odůvodnit.
Je opravdu ten námět na přezkoumání a oponenturu Aktualizace Státní energetické koncepce z pohledu vlivů na životní prostředí tak náměsíčný nápad? Není tento materiál vlastně také projekt, i když samozřejmě rozsáhlý a realizovaný v dlouhém časovém horizontu? Nebo je to jen koncepční politický dokument, tedy něco jako nezávazný, předvolební billboard?
Na zasedání vlády 7.11.2012 byla tedy vzata na vědomí: Aktualizace Státní energetické koncepce České republikya současně schválen koncepční dokument Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů.