logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Z výběrového řízení na dostavbu Temelína se stává prestižní politická soutěž

Američané varují před závislostí české energetiky na ruské vládě. Podle šéfa Westinghousu je na lidech v České republice, aby energetická bezpečnost byla rozhodována v Praze, ne lidmi v Moskvě či kdekoliv jinde.

Reklama

Americký Westinghouse mění svoji taktiku v soutěži o největší zakázku v historii České republiky, dostavbu Temelína za zhruba 200 miliard korun. Firma dosud zdůrazňovala hlavně kvalitu svých výrobků, nyní začíná používat politické argumenty a varuje před závislostí české energetiky na ruské vládě. Po vyřazení francouzské Arevy je Westinghouse spolu s ruským konsorciem MIR.1200 jediným zájemcem o zakázku na stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny.

"Zakázka ukáže, jak moc chce být Česká republika energeticky nezávislá na zahraničí. Když si koupíte elektrárnu od Rusů, budete s nimi napořád svázáni," říká v rozhovoru pro HN Daniel Roderick, generální ředitel americké společnosti Westinghouse. Dodává, že konsoricum MIR je napojeno na ruský stát.

Firmy odevzdaly technickou dokumentaci na dostavbu Temelína v červenci, takže teoreticky už nelze výběr ovlivnit. Jenže ještě se budou s firmami vyjednávat detaily nabídek a vítěz má být znám až příští rok. A navíc ČEZ nyní hledá partnera pro spolufinancování projektu. Zároveň uchazeče o dostavbu Temelína bude prověřovat česká tajná služba z hlediska bezpečnosti státu.

Rusové nabízejí, že do Temelína investují deset miliard korun. Ale ohrozit by je mohlo bezpečnostní hledisko. Rusko totiž v minulosti využívalo energetiku, například dodávky plynu, k nátlaku na sousední země.

"Rusové se zakázku velmi snaží získat a vědí, že je tu k nim určitá nedůvěra. Nabízejí proto, že jsou ochotni dostavbu Temelína spolufinancovat. Američané na to musí nějak reagovat, spolufinancování totiž nabídnout nemohou. Snaží se tedy Rusy zpochybnit," myslí si Michal Šnobr, analytik firmy J&T, specialista na energetiku.

Jedna z věcí, které s tím souvisejí, je i palivo do jaderných elektráren. Podle šéfa Westinghousu Rodericka lze do amerických elektráren získat palivo z více zdrojů než jen od jeho firmy, zatímco v ruském případě ne. ČEZ nechce otázku paliva komentovat, ale podle neoficiálních vyjádření by v ruské elektrárně šlo neruské palivo použít až po nějaké době a s obtížemi.

Ruské konsorcium MIR tvoří Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS. Atomstrojexport a Gidropress přitom ovládá ruská státní firma Rosatom. Ani majiteli Škody JS nejsou jen ruští soukromníci, ale zprostředkovaně i polo-státní Gazprom. Na Temelínu sice slibují účast hlavně českých podniků, ale zčásti jde o firmy vlastněné Rusy. "Naše nabídka je především nabídkou českých firem, které jsou soukromé společnosti. Ty budou realizovat drtivou většinu projektu vycházejícího z ruského know-how," říká Leoš Tomíček, viceprezident firmy Rosatom Overseas, která se stará o zahraniční projekty Rosatomu. "Na druhou stranu v jaderné energetice, která je velice specifickým odvětvím, je prospěšné, mohou-li se soukromé společnosti a investor opřít o autoritu státu," tvrdí Tomíček.

Nyní je na lidech v České republice, aby energetická bezpečnost byla rozhodována v Praze, ne lidmi v Moskvě či kdekoliv jinde říká Daniel Roderick generální ředitel Westinghouse Electric

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.