logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teplárny mohou ochránit před blackoutem

Přetoky elektřiny z Německa zvyšují riziko výpadku elektřiny v České republice. Jednou z možností, jak zmírnit následky totálního výpadku elektřiny jsou ostrovní systémy, jejichž základním zdrojem elektřiny by mohly být dnešní teplárny.

Reklama

České teplárny mohou sehrát důležitou roli v krizovém scénáři rozpadu přenosové soustavy při vytváření ostrovních systémů a zajištění nouzové dodávky elektřiny. Týkalo by se to nejen 21 měst s více než 50 000 obyvateli, v nichž žije třetina obyvatel Česka, ale i řady dalších okresních měst s většími teplárnami. Podle návrhu aktualizace Státní energetické koncepce by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovat do konce příštího roku Národní program energetické odolnosti se zaměřením na energetickou odolnost a schopnost ostrovních provozů velkých aglomerací, ochranu kritické infrastruktury a obranu před kybernetickými útoky na klíčové systémy energetiky.

„V situaci, kdy nastává blackout, by takzvaná rozpadová automatika v řádu milisekund vystřihla ze sítě ostrov, který teplárna utáhne. Zásobování kritické infrastruktury by mohlo pokračovat bez přerušení,“ řekl Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení České republiky. Po letošní zimě, která přinesla zatím nebývalé ohrožení české přenosové soustavy, je téma ostrovních provozů opět aktuální.

Zatím nevyřešeným bodem je financování nezbytných investic na straně tepláren a distribučních společností. Celkové náklady na přípravu ostrovních provozů by se pohybovaly v řádu stovek milionů korun. To je jen nepatrný zlomek toho, kolik stát každoročně věnuje na podporu obnovitelných zdrojů, které paradoxně nejvíce přispívají k hrozícímu výpadku dodávek elektřiny, nebo zlomek náhrad za škody způsobené případným výpadkem elektřiny.

„Nezbytná je úzká spolupráce s orgány krizového řízení, aby byla pokryta skutečně ta nejnutnější spotřeba, například čerpadla pro dodávku pitné vody. Teplárny totiž samozřejmě nemohou utáhnout běžný provoz města, ale pouze nouzové zásobování kritické infrastruktury,“ uvedl dále Martin Hájek.

Už dnes umí řada tepláren a závodních energetik v případě výpadku sítě zabezpečit nepřetržitý provoz lokální distribuční sítě pro vlastní spotřebu či přilehlý průmyslový areál. Některé již mají i odzkoušený klasický ostrovní provoz ve smyslu zásobování části či celého města elektřinou. Další rozšíření této služby bude záviset na zájmu státu a provozovatelů distribučních soustav.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.