Liberec podpoří teplárnu, pokud sníží ceny tepla a ztráty
Liberecká radnice podpoří záměry Teplárny Liberec, pokud se sníží ceny tepla a ztráty v rozvodech. Teplárna už loni představila projekt decentralizace soustavy centrálního vytápění ve městě.
Ten počítá s výstavbou tří nových kogeneračních jednotek za půl miliardy korun. Do tří let by se tak měla cena tepla ve městě snížit o 32 korun za gigajoule, nyní odběratelé platí v průměru 752 korun. Novináře o tom dnes informoval vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec Petr Černý.
Na centrálních dodávkách tepla je v Liberci závislých více než 18.600 domácností a více než 160 průmyslových a obchodních podniků, ale i školy a další městské objekty.
Pracovní skupina, která slouží jako poradní sbor náměstka primátorky Lukáše Martina (ČSSD), posuzovala několik variant budoucího vývoje v oblasti zásobování teplem ve stotisícovém Liberci. Zvažovala rizika řízeného i neřízeného rozpadu centrálního vytápění, ale i možnost zásobování města odpadním teplem z polské elektrárny Turów. "Tato možnost je podle odborníků z ekonomického hlediska i z pohledu samotné realizace nereálná, přesto se o tom dál diskutuje," řekl Martin.
Podle Černého je hlavním cílem města stabilizace systému centrálního vytápění a cen tepla. To by mělo zabránit dalšímu masivnímu odpojování odběratelů, které vede k dalšímu zvyšování cen. Podmínkou je stabilizace ceny tepla, která už dnes patří v Česku k nejvyšším. "Když bude docházet k nekontrolovanému růstu cen, nikdo nedokáže zabránit dalšímu odpojování od centrálního systému," řekl Černý. Město podle něj nemá možnost odpojení zabránit zejména u domů, které jsou napojeny na plyn.
Kvůli stabilizaci systému připravila skupina MVV Energie, která je vlastníkem liberecké teplárny, kompletní projekt revitalizace teplárenské sítě. "Jejím cílem je snížení ztrát zkrácením parních rozvodů a nově zavedením moderní kogenerační výroby elektřiny a tepla," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí MVV Pavla Kutlu.
Projekt je rozdělen do tří fází, už v květnu začala stavba nového zdroje v liberecké čtvrti Františkov za 88 milionů korun, 40 procent nákladů pokryje dotace z evropských fondů. "Už letos na podzim začne dodávat teplo, příští rok na jaře i elektřinu," řekl ČTK mluvčí teplárny Lukáš Jankovský. V příštích letech se mají nové kogenerační kotelny stavět i pro Vratislavice a pro oblast Pavlovice-Ruprechtice.