Evropské dotace na těžbu břidlicového plynu?
Rada EU dnes rozhoduje o případném využití peněz z evropských fondů na podporu těžby břidlicového plynu, Návrh prosazuje Polsko.
Ministři členských států EU dnes diskutují, zda v programovém období 2014 - 2020 bude z evropských fondů možné financovat rozvoj využívání fosilních paliv, například břidlicového plynu, při jehož těžbě se uvolňují skleníkové plyny v takovém rozsahu, že dopady na změnu klimatu jsou horší, než v případě spalování uhlí (podrobněji v článku na TZB-info).
Ekologické organizace z celé Evropy proto v otevřeném dopise žádají, aby ministři odmítli podporu pro fosilní paliva a potvrdili orientaci evropských fondů na úspory energie a obnovitelné zdroje. Organizace upozorňují, že pozměňovací návrhy k textu nařízení Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF), otevřou dveře financování dalšího podílu ropy, plynu a uhlí v energetickém mixu EU. Pozměňovací návrhy podali mj. polský europoslanec Jan Olbrycht a polská vláda, Polsko je přitom známé velkým zájmem rozvíjet nebezpečnou technologii těžby břidlicového plynu frakováním. Proti ní přitom v České republice i po celé Evropě demonstrují desítky tisíc lidí a řada zemí ji už zcela zakázala.
Americká Agentura ochrany životního prostředí (EPA - Environmental Protection Agency) zvýšila na základě nejnovějších poznatků odhad emisí skleníkových plynů při těžbě břidlicového plynu o 50 až 400 %. Čánek byl publikován v impaktovaném časopise Climatic Change.
American Petroleum Institute (API) a America’s Natural Gas Alliance (ANGA) - dvě z největších lobystických průmyslových skupin v USA - nedávno reagovaly „studií“, v níž na základě dotazníkového šetření u svých členů dokazovaly, že odhad EPA je nadhodnocený o 50 %.
Autoři článku podrobili tuto „studií“ ostré kritice, doslova ji označili za "fatálně chybnou". Podle nich by neprošla recenzním řízením pro hrubé chyby v metodice. Samotný dotazníkový průzkum byl administrován chybně. Kromě toho novější recenzované publikace naznačují, že skutečné emise mohou být ještě vyšší, než odhad EPA.