logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Británie chce údajně prosadit jádro do energetického cíle EU

Vláda podle listu Guardian zaslala EK tajný dokument, v němž odmítá podpořit nový cíl pro OZE do roku 2030 a chce tento cíl rozšířit na všechny "čisté" zdroje bez emisí včetně jaderné energetika.

Reklama

Britská vláda chce v Evropské unii prosadit postavení jaderné energie na roveň s vysoce podporovanými obnovitelnými zdroji. Vláda podle dnešní zprávy listu Guardian zaslala Evropské komisi tajný dokument, v němž odmítá podpořit nový cíl pro obnovitelné zdroje do roku 2030 a chce tento cíl rozšířit na všechny "čisté" zdroje bez emisí včetně jaderné energetika. O něco podobného usiluje česká vláda.

EU se zavázala, že do roku 2020 bude vyrábět 20 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ukazuje se ale, že dosáhnout toho expanzí "zelených" zdrojů, tedy větrné a sluneční energie, bude jednat technicky obtížné, a zejména velmi drahé. Řada zemí jako Španělsko, Německo i Česko proto už výrazně omezila podporu nejnákladnějšího zdroje, jímž je solární energetika. Británie vzhledem ke svému klimatu chce spoléhat hlavně na větrnou energii a nynější vláda přejala plán labouristů na rozsáhlou výstavbu větrných farem. Ten ale řada kritiků pokládá za megalomanský a nerealizovatelný. Množí se tak protesty proti výstavbě větrných turbin, které ničí tvář krajiny, zabíjejí ptáky a zvyšují účty za elektřinu.

Podle studie profesora Edinburgské univerzity Gordona Hughese by vládní program větrné energie stál spotřebitele do konce desetiletí 120 miliard liber (3,5 bilionu Kč), tedy desetinásobek toho, na co by přišl a stavba mnohem spolehlivějších plynových elektráren o stejném výkonu. Přechodem na vítr by se přitom snížily emise skleníkových plynu o pouhých 2,8 procenta, protože by stejně musely být podporovány záložními plynovými zdroji.

"Británie předpokládá, že v příštích letech bude vzájemně soutěžit řada nízkoemisních technologií jako obnovitelné zdroje, jaderná energie nebo zachycování a ukládání oxidu uhličitého. Z toho důvodu nemůžeme podpořit cíle pro obnovitelné zdroje do roku 2030," uvádí se v dokumentu, který unikl do médií. Nějaký cíl pro rok 2030 by se měl podle materiálu stanovit, mělo by ale zřejmě jít o cíl pro nízkoemisní či bezemisní energetiku, nikoli o úzce pojaté obnovitelné zdroje.

Představitelé vlády Petra Nečase mluvili o tom, že chtějí jadernou energetiku zařadit do cíle výroby energie už pro rok 2020. Ten ale počítá jen s obnovitelnými zdroji, což by znamenalo, že EU by musela zařadit jádro do této kategorie.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.