logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Novela zákona má spotřebitelům energií zajistit větší ochranu

Ve čtvrtek nabývá účinnosti novela energetického zákona, která zvýší ochranu spotřebitelů. Lidé budou moci odstoupit od smlouvy ve chvíli, kdy jim změní cenu energie nebo smluvní podmínky.

Reklama

Podle časopisu pro spotřebitele dTest bude muset dodavatel energií nově zákazníka na změny, jako je nová cena, a s nimi spojené právo na odstoupení od smlouvy bez jakýchkoli sankcí 30 dní předem upozornit. Klient pak bude mít možnost odstoupit od smlouvy do deseti dnů před účinností změny. Pokud dodavatel zákazníka včas a správně neinformuje, právo na odstoupení se prodlouží na celé tři měsíce.

"Dosud často lidé uzavírali smlouvy na dobu určitou a pak se dostávali do nejrůznějších smluvních pastí, ze kterých nebylo cesty ven," uvedl právní poradce časopisu dTest Jan Votočka.

Další změnou nového zákona je posílení pravomocí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Ten bude nově dohlížet na hospodářskou soutěž a monitorovat nespravedlivé smluvní podmínky. ERÚ navíc dostane pravomoc rozhodovat spory mezi zákazníkem a prodejcem. Klient tak podle dTestu získá možnost se efektivně bránit v případě, že mezi ním a dodavatelem energie vznikne spor.

Nová norma také zavádí pro elektrárenské a plynárenské firmy povinnost zveřejňovat na internetu podmínky dodávek a cen plynu pro domácnosti i podnikatele se spotřebou plynu do 630 megawatthodin ročně. Totéž platí i pro dodávky elektřiny.

"Naše sdružení změny jednoznačně podporuje. Neutěšený stav, který vyvolali zejména noví hráči na trhu, byl již déle neudržitelný. Je však nutné si uvědomit, že sebelepší právní ochrana nepomůže, pokud nebude celá tato nesmírně problémová oblast úřadem náležitě kontrolována a provinilci sankcionováni," dodal Votočka.

Vedle zmíněných změn přináší novela z dílny ministerstva průmyslu a obchodu také podrobnější úpravu dispečerského řízení přenosové soustavy, vymezuje pravomoci Státní energetické inspekce nebo vyžaduje autorizaci na výstavbu nových zdrojů elektřiny. "V souladu s evropským právem nový energetický zákon stanovuje povinnost vlastnického oddělení provozovatelů přenosových a přepravních soustav. V České republice volný trh existuje už několik let a zákazníkům přinesl svobodu ve výběru svých dodavatelů energií," sdělil v tiskové zprávě ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Energetický zákon také stanovuje povinnost a odpovědnost provozovatele přenosové soustavy zajistit bezpečnost a stabilitu dodávek elektřiny na celém území České republiky. Na dodržování pravidel stanovených energetickým zákonem bude podle zásad Evropské unie nově dohlížet Energetický regulační úřad.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.