logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Odboráři lobbují za prolomení limitů, jiné řešení si nepřipouští

Reklama

Odboráři z těžařské skupiny Czech Coal lobbují u politiků za prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Většina poslanců je tomu nakloněna, řekl dnes novinářům odborový předák Jaromír Franta. Z jeho výroků vyplývá, že pokračování těžby je jediné řešení, které odbory mají, a žádné náhradní řešení pro potenciálně propuštěné zaměstnance nechystají. Vláda má podle nich zajistit pracovní místa sama.

Vloni v říjnu před volbami hrozili odboráři tím, že pokud nebudou limity prolomeny, v těžební společnosti přijde během čtyř let o práci asi 1400 lidí. Za půl roku ale zatím odešlo jen asi 50 zaměstnanců. "Zatím proběhly nějaké dílčí organizační zněny v Litvínovské uhelné, které snížily počty jen o několik desítek. To hlavní propouštění nás čeká v roce 2012, kdy najede důl na útlumový program," řekl Franta. Podle jeho kolegy Jiřího Cingra se další chystané organizační změny dotknou řádově stovek lidí. Odboráři připouštějí, že žádné konkrétní řešení pro ohrožené zaměstnance nemají, jenom další těžbu. Nová pracovní místa má podle nich zajistit stát. "Jestli někdo přijde s tím, že bude mít tolik a tolik míst, pak na tom uhlí nestojím. Ale nikdo to neudělal," prohlásil Franta.

Územní limity vymezily území pro těžaře už v roce 1991, jenže hlavně mostecký Czech Coal se s jejich existencí nechce smířit. Prolomení limitů by v důsledku znamenalo třeba zbourání dvoutisícového města Horní Jiřetín a dalších obcí, přičemž by se rypadla přiblížila na 500 metrů k domům třicetitisícového Litvínova. Diskuse o prolomení limitů trvají zhruba posledních pět let a i když se vloni po parlamentních volbách vláda vyslovila pro jejich zachování, na začátku letošního roku rozproudilo další debatu ministerstvo průmyslu, které už jejich prolomení za určitých podmínek připouští.

Jedním z argumentů je nedostatek uhlí pro teplárny, který v příštích letech údajně hrozí. Česko přitom spotřebovává výrazně víc uhlí, než by muselo, protože zhruba celá produkce jaderné elektrárny Temelín se vyváží. Celý teplárenský systém má navíc podle některých odborníků rezervy v efektivitě, protože spalování uhlí je zatím pořád relativně levné. Politickou podporu pro prolomení limitů teď začali shánět i odboráři, jejichž předáci obešli část poslanců. "Udělali jsme takové kolečko jednání. Máme například podporu sociální demokracie," řekl Franta s tím, že ochotu naslouchat jeho vizím mají i lidé z ostatních stran, mimo Věcí veřejných. Jejich severočeské poslance odboráři nepřímo označili za "užitečné idioty".

Franta si navíc pochvaluje i nové vedení firmy, které podle něj za prolomení bojuje mnohem lépe. "Ta slova o tom, že jsou takoví dravější, se začínají projevovat," uvedl. Mostecko má nyní třetí nejvyšší podíl lidí bez práce, v únoru ji hledalo 16,7 procenta práceschopných lidí. Největším propouštěním už si ale tamní těžařský průmysl prošel dávno v minulosti; počet zaměstnanců se od 90. let snížil z původních více než 16.000 na zhruba 3000, další až 2000 uvádějí odboráři v spřízněných firmách.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.