logo TZB-info

TZB studio
zobrazit program

Moderní rozvody pro topení a podlahové vytápění

Kvalitní potrubní rozvody jsou, kromě kotlů a topných těles, klíčovou součástí všech topenářských instalací. Co se týká používaných materiálu na topenářské rozvody, tak výběr je opravdu rozmanitý. Klasické kovové materiály, jako jsou měď, nebo ocel, mají v topenářských rozvodech své místo, ale jejich montáž je pracná a zdlouhavá. Proto řada projektů přechází na plastové materiály, například PE-Xc, PB, nebo PPR.

Plastové rozvody mají celou řadu výhod, ale na druhou stranu mají i některé problémové vlastnosti jako je velká teplotní dálková roztažnost a u některých plastů menší tepelná odolnost.

Optimálním řešením pro topenářské rozvody je materiál, který spojuje vlastnosti klasických kovových a plastových materiálu. Tímto materiálem jsou bezpochyby vícevrstvé materiály.

Nejpoužívanějším vícevrstvým materiálem pro topenářské rozvody jsou vícevrstvé trubky PE-Xc/Al/PE-HD.

Tento materiál převzal všechny dobré vlastnosti kovových i plastových materiálů. Hlavní výhodou vícevrstvých trubek je jednoduchá a snadná montáž, univerzální použití a v neposlední řadě i nízká cena. Tyto výhody jistě povedou k tomu, že se vícevrstvé trubky stanou časem nejpoužívanějším materiálem pro topenářské, ale i vodovodní instalace.

Firma Wavin Osma v tomto směru také nezaostává a dodává na náš trh svoji vysoce kvalitní vícevrstvou trubku PE-Xc/Al/PE-HD a hned tři typy tvarovek pro její spojování: systémy K-press, M-press a smartFIX.

Wavin smartFIX nabízí profesionální řešení pro sanitární a topenářské instalace. Jde o první kompaktní celoplastový systém spojování vícevrstvých trubek pouze jedním nasunutím. Instalace může být provedena za použití pouze standardního nářadí a nevyžaduje žádné speciální školení. Technická dokonalost systému Wavin smartFIX překoná i ta nejsložitější řešení spojování trubek. Konec problémů s instalací v omezených prostorech a špatně přístupných místech, jako jsou instalace pod umyvadly, za obklady, dlaždicemi nebo pod podlahovou krytinou.

Celoplastové tvarovky výrazně snižují časovou náročnost celé instalace při zachování maximální těsnosti, bezpečnosti a trvanlivosti spoje. Wavin smartFIX nabízí profesionální řešení pro sanitární a topenářské instalace.

Wavin K-press je moderní systém pro instalace tlakových rozvodů pitné vody, teplé vody, ústředního a podlahového vytápění a stlačeného vzduchu. Systém je tvořen vícevrstvými trubkami typu PE-Xc/Al/PE-HD a lisovanými tvarovkami z plastu a kovu. Plastové lisované tvarovky jsou navrženy způsobem zaručujícím trvalé a těsné spojení, což umožňuje montáž instalace ve zdi a podlaze. Díky tomu je umožněno provedení požadovaných rozvodů instalace a jejich přizpůsobení individuálním potřebám dané stavby.

Využití nejmodernějších materiálů pro výrobu trubek a tvarovek vede k tomu, že se celý systém vyznačuje výjimečnými vlastnostmi a zaručuje celkovou odolnost instalace proti korozi.

Wavin M-press je systém kovových lisovacích tvarovek. Tělo tvarovky je ze zinkované mosazi. Tento materiál má vysokou odolnost vůči mechanickému namáhání, vysokým teplotám a korozi. Součástí tvarovek jsou lisovací límce z nerezové oceli. Tyto límce jsou vybaveny kontrolními otvory, pomocí kterých lze před zalisováním bezpečně zkontrolovat zásuvnou hloubku trubky. Těsnost spoje tvarovky a trubky je zajištěna dvěma speciálními těsnícími O-kroužky.

Firma Wavin vyšla i u systému M-press z patentovaného designu Wavin K-press s šestihranným průřezem. Patentovaná tvarovaná šestihranná (hexagonální) hlava tvarovky výrazně zmenšuje sílu potřebnou k zasunutí trubky do tvarovky, což ulehčuje práci instalatéra. Zároveň šestihranný průřez lisovacích tvarovek zaručí, že nezalisované či nekvalitně zalisované spoje budou netěsné a budou bezpečně odhaleny při tlakové zkoušce. Veškeré nářadí (lisovací kleště, kalibrátory) je shodné jako nářadí pro systém K-press.

Systémy tvarovek Wavin K-press, Wavin M-press a Wavin smartFIX ve spojení s vysoce kvalitní vícevrstvou trubkou Wavin PE-Xc/Al/PE-HD tvoří jeden z nejkompletnějších lisovaných systémů na našem trhu. Kromě uceleného sortimentu vícevrstvých trubek PE-Xc/Al/PE-HD, je k dispozici i bohatý sortiment plastových lisovaných tvarovek, mosazných lisovaných tvarovek a plastových násuvných tvarovek. Nedílnou součástí systémů jsou i rozdělovače a příslušenství, izolace a regulace pro podlahové topení.

Autor pracuje ve společnosti Wavin Osma, která je dodavatelem systémů K-press, M-press a smartFIX pro český trh.


Wavin Czechia s.r.o.
logo Wavin Czechia s.r.o.

Společnost Wavin je přední světový výrobce a dodavatel plastových potrubních systémů pro rozvody vody, topení a plynu. Specializuje se i na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou a realizaci či sanaci inženýrských sítí. V České republice působí od roku ...

 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2021, všechna práva vyhrazena.