logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Jak vybrat správná okna

Od okna požadujeme tepelně izolační vlastnosti, protisluneční schopnosti, prostup světla, ochranu před hlukem, bezpečnost. Sklo má spoustu různorodých vlastností, na které při výběru okna zapomínáme, a pak nám v běžném životě chybí.

Nezáleží jen na tom, zda máte dřevěné či plastové rámy

Při výběru vhodného skla pro okna v budově, ať už pro rezidenční nebo komerční účely, si musíme hned na začátku položit základní otázku – a to, co od okna vlastně očekáváme. Chceme, aby nás ochránilo před přehříváním interiéru? Zabránilo průniku hluku z ulice? Bylo bezpečné a odolné proti nárazu či úderu?

Při výběru okenního skla se zaměřte na:

  • tepelně izolační vlastnosti
  • protisluneční schopnosti, tj. zabránění přehřívání interiéru – důležité stále více zejména pro terasy, jižní strany a všude tam, kde jsou jenom vnitřní žaluzie
  • prostup světla
  • ochranu před hlukem
  • bezpečnost ve smyslu, aby si uživatel neublížil, tzn. rozbité sklo uživatele nepořeže
  • zabránění rosení oknaAKUSTIKA

Sklo má spoustu různorodých vlastností, na které při výběru okna zapomínáme, a pak nám v běžném životě chybí. Nejčastěji je to znatelné na akustice,“ uvádí Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika z Building Glass. „Podcenění v tomto stádiu může mít dalekosáhlé následky. Akustický návrh zasklení totiž mimo jiné definuje požadavek na stavební hloubku skla a tedy sekundárně i hloubku rámu okna. Pokud se tedy návrh podcení nebo se provádí dodatečně, je možné, že na správné sklo jednoduše nezůstane dostatek místa,“ vysvětluje Michal Široký.

Při izolačním skle, tedy známém dvojskle, nebo dnes spíše již trojskle, se k prostupu hluku přidává vliv rezonance. Plyn, kterým je izolační sklo plněné, přenáší při některých frekvencích vibrace. Lepším řešením je použití laminovaných skel s akustickou PVB fólií. Ta totiž řeší i problém tzv. kritických frekvencí. Akustická fólie se v laminovaném skle nachází mezi jednotlivými skleněnými tabulemi. Není tak možná dodatečná montáž na již existující okna jednoduchým nalepením, jak je to třeba běžné při nalepování reklamních fólií.

Akustické laminované sklo chrání i před hlukem z dopravy.
PROPUSTNOST SVĚTLA A PROSTUP TEPLA

Světlo a teplo jsou dvě strany stejné mince a navrhnout ten správný poměr závisí i od očekávání zákazníka, protože jenom ten ví, jak si každodenní život takříkajíc za sklem představuje – co je ochotný snášet a co už ne,“ říká Michal Široký.

Díky sklu tak docílíte snížení zahřívání interiéru, skvělé tepelné izolace, úsporám za energie a samozřejmě budete mít dostatek světla v zimě i v létě. Nejvyšší modely protislunečních skel dokážou odrazit až dvě třetiny tepelné energie přicházející ze slunce a ochránit tak interiér před přehřátím.

PEVNOST A ODOLNOST – bezpečnostní požadavky z pohledu ochrany proti poranění osob nebo ochrany proti vloupání

Nejběžnější jsou tzv. kalená a vrstvená skla.

  • Proces kalení spočívá v ohřátí skla na vysokou teplotu s následným prudkým ochlazením proudícím vysokotlakým vzduchem. Tím se během několika sekund ochladí povrch skla, ale vnitřní část zůstává teplá. Sklo tak získá vnitřní napětí, a tím i lepší vlastnosti.
  • Laminované sklo je tvořeno tabulí skla spojenou speciální fólií, která sklu dává pevnost a pružnost.

Laminované sklo sice praskne, ale nerozpadne se, nikoho nepořeže a drží svůj tvar. Opět zde platí, že když se na požadavek bezpečnosti myslí už zpočátku, je možné sklo v oknech navrhnout komplexně tak, aby výsledný produkt vyhovoval všem očekáváním zákazníka,“ uzavírá Michal Široký.


Saint-Gobain Glass
logo Saint-Gobain Glass

Saint-Gobain Glass nabízí skleněná řešení pro fasády, okna a interiéry, která jsou udržitelná a výkonná. Jsme jedničkou v Evropě a dvojkou na světě v oblasti plochého skla s 9 000 zaměstnanci v 16 zemích, které podporuje 33 výrobních linek na základní sklo.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.