Větrat okny, nebo přes filtr?
Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?
Důležitou součástí větracích a rekuperačních jednotek je filtr, který má za úkol přiváděný vzduch zbavit nečistot. Dle současné mezinárodní normalizace v Evropě a ČSN se vzduchové filtry dělí na filtry atmosférického vzduchu pro odlučování částic u běžného větrání (ČSN EN 779) a na filtry s vysokou účinností (ČSN EN 1822).
Filtry pro běžné větrání
Filtry jsou rozdělené do skupin G1 až G4 a F6 až F9 dle tlakové ztráty. Vlastní zkouška na zatřídění hrubých a jemných filtrů se skládá z postupného měření tlakové ztráty, zkoušky na počtovou odlučivost filtru pro kapalný aerosol 0,2–3,0 μm s tím, že pro zatřídění se používá kanál s intervalem velikostí, kde střední velikost částice je 0,4 μm a zkoušky na syntetický prach.
„Jestliže střední odlučnost na aerosolové částice Em je nižší než 40 %, filtr je zařazen mezi hrubé filtry a jeho zatřídění je provedeno podle střední odlučnosti na syntetický prach Am. Jestliže Em ≥ 40 %, filtr je zařazen mezi jemné filtry a konkrétní zatřídění je podle dosažené hodnoty Em“.[12]
Odlučivost na syntetický prach A se zjišťuje vážením (gravimetricky) podle podané hmotnosti dávky prachu a nárůstu hmotnosti koncového filtru, který je v trati umístěn za zkoušeným filtrem.
Doporučení pro použití filtrů podle jednotlivých tříd
Filtry atmosférického vzduchu se používají ve větracích a klimatizačních zařízeních k odstranění nečistot, které se v atmosférickém vzduchu vyskytují. Třída filtrů se volí podle výskytu nečistot ve vzduchu a požadavku na čistotu prostoru, do kterého je vzduch přiváděn. Požadavky na čistotu prostoru závisí na činnosti osob nebo na požadavcích výrob a technologií. Filtrace musí rovněž zajistit ochranu vlastního větracího a klimatizačního zařízení před znečištěním a u speciálních technologií (např. zdravotnictví, farmacie, biotechnologie) i ochranu před kontaminací. Pevné a kapalné příměsi jsou součástí venkovního vzduchu a jejich koncentrace a složení kolísá podle místních podmínek, ročního období i v průběhu dne. Největší znečištění vzduchu je ve velkých městech a v okolí průmyslových podniků, kde může dosahovat až 1 mg/m3, nejmenší na venkově, < 0,1 mg/m3. Příměsi jsou různého chemického složení a jsou způsobené lidskou činností (doprava, průmysl) i přírodního původu (eroze hornin, sopečná činnost, příměsi rostlinného a živočišného původu). Částice větší než 20 μm rychle sedimentují a vyskytují se pouze v blízkosti jejich zdrojů. Částice menší než 0,1 μm (např. viry) snadno koagulují a vyskytují se často jako shluky o větších rozměrech 0,1–0,5 μm. Běžně se za atmosférický prach považují částice v rozsahu velikostí 0,01–20 μm. Přibližně 99 % celkového počtu jsou částice menší než 1 μm, ale u hmotnostního rozdělení tyto částice představují pouze okolo 10 % celkové hmotnosti částic.
Z hlediska použití filtrů nás zajímají velikosti některých typických příměsí. Pro představu jsou některé z nich uvedeny v následující tabulce.
Částice | velikost |
---|---|
Viry | 0,005–0,1 μm |
Bakterie | 0,2–20 μm (většinou 0,5–1,5 μm) |
Výtrusy hub | 2–120 μm |
Pyl | 10–200 μm |
Plísně | 2–100 μm |
Cigaretový kouř | 0,01–1 μm (střední hodnota 0,5 μm) |
Olejová mlha | 0,04–1 μm |
Saze | 0,01–0,5 μm |
Kouř | 1 μm |
Při volbě filtrů pro běžné větrání (G1–F9) se vychází z praktických zkušeností.
Z výše uvedených informací je zjevné, že filtrace příchozího vzduchu je účinnou zbraní v boji nejen proti polétavému prachu, který v zimě, ale i v létě tolik trápí obyvatele našich měst. Dalším nemalým přínosem větrání přes filtry je zisk čisté a nehlučné domácí zóny nejen pro alergiky.
Na trhu jsou pro použití v RD a bytech filtry, které jsou různě skládané do kapes, nebo vkládané rouno na mřížku z tahokovu. Nejčastěji používané jsou G4 prachové, které jsou hodně řídké a je lepší už v základním osazení použít filtry v třídě F5–F7, dají se koupit i Carbo filtry, které jsou s obsahem aktivního uhlí a mohou pomoci všude tam, kde je potřeba zamezit vstupu zápachu z kouře např. z topení od souseda, do obytného prostoru. Doporučená četnost výměny filtrů záleží na jejich velikosti a tím kapacitě a může se hodně lišit i v závislosti na prašnosti v okolí domu. Obvykle filtry zvládne vyměnit uživatel sám a to 2–5krát do roka.
Z výše uvedených informací se dá usuzovat, že VZT v rodinných domech a v bytech není nejen zdraví škodlivá, ale při dodržení jednoduché obsluhy i zdravotně přínosná. Stálý přívod čerstvého vzduchu přes filtraci, komfortně stálá teplota bez mrazivých výkyvů, ticho (nenarušování klidu domova hlukem z dopravy, průmyslu) a odvod vydýchaného vzduchu, pachů, vlhkosti, toxinů z lepidel, ale i účinný odvod Radonu, to vše ukazuje na nemalý přínos zařízení, které je mnohdy posuzováno nespravedlivě jen z pohledu finančního přínosu ze zpětného zisku tepla.
Větrejte úsporně i Vy!
Na téma zdravé prostředí ve smyslu obsahu nežádoucích bakterií a plísní v našich domovech v souvislosti s instalovanou VZT TZB-info financovalo průzkum v objektech s rekuperací, odebrané vzorky byly vyhodnoceny standardními metodami ve Státním zdravotním ústavu. Jednalo se o objekty, které jsou již využívány, ale rozvody nejsou čištěny. Cílem projektu bylo ověřit, zda nucené větrání s rekuperací v provozu běžného bytového provozu, kdy nelze předpokládat pravidelné čištění, není naopak zdravotní zátěží z pohledu mikrobiologie. Na základě vyšetření stěrů VZT v rodinných domech a bytě lze konstatovat, že z mikrobiologického hlediska nepředstavuje vyšetřované prostředí ohrožení zdraví lidí. Projekt bude dále pokračovat, TZB-info se bude snažit rozšířit skupinu prověřených objektů.
Společnost ThermWet s.r.o. zajišťuje kompletní řešení řízeného větrání s rekuperací do Vašeho domu. Vývoj, výroba, projekce, montáž a servis - vše pod jednou českou střechou! Vyrábíme a montujeme vlastní řadu rekuperačních jednotek Ventbox pro rodinné domy ...