logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

ACTIV´AIR – sádrokartonové desky pro čistý vzduch

Člověk tráví až 85 % času v interiéru. Celý den se zdržuje doma, v práci, ve škole či ve sportovním zařízení. Během této doby vdechujete velké množství škodlivých látek. Tyto látky jsou sice neviditelné, zato jsou zdravotně nevyhovující. Nazýváme je těkavými organickými látkami.


Mezi znečišťujícími látkami ve vnitřním prostředí vede formaldehyd, který se nachází například v lepidlech, laku na parkety, dřevotřískovém nábytku či podlahách, v kobercích či záclonách. Formaldehyd ale také najdeme v kosmetických a čisticích prostředcích, dětských hračkách, cigaretovém dýmu. A v neposlední řadě nás tato látka obtěžuje při vykonávání nejrůznějších činností, například při vaření, žehlení apod.

Formaldehyd může u lidí vyvolat množství zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, podrážděnost očí a oslabení imunity, v některých případech alergie a astma. Jednou z nejohroženějších skupin jsou děti, které jsou na kvalitu dětského ovzduší nejcitlivější. Dětské plíce vdechnou během stejné doby na kilogram své hmotnosti více škodlivin, je u nich větší zranitelnost vyvíjejících se dýchacích cest a plicních sklípků.

Běžné koncentrace formaldehydu ve venkovním prostředí se pohybují v rozmezí 10–100 μg/m3 a ve vnitřním prostředí v rozmezí 33 až 150 μg/m3. Limitní hodinová koncentrace pro vnitřní prostředí pobytových místností dle Vyhlášky MZČR 6/2003 je 60 µg/m3. Koncentrace, které jsou považovány za zdravotně nezávadné, jsou tedy v mnoha případech překračovány.


Ke koncentraci formaldehydu přispívá také nedostatečné větrání místností. Se stále se zvyšujícími nároky na tepelnou ochranu budov se často používají nová izolační okna, která výrazně snižují přirozenou výměnu vzduchu. Přitom lidé dost často nedodržují správný režim větrání. Ale i správné větrání sice přispěje ke zlepšení kvality ovzduší, ale je to velmi krátkodobé a méně účinné řešení.

To je důvod, proč společnost Rigips vyvinula technologii Activ´Air. Jedná se o inovativní a trvalé řešení pro zkvalitnění ovzduší u vás doma nebo v kanceláři. Tato technologie neutralizuje formaldehyd. Výsledkem je čistý vzduch v interiéru. V pozadí technologie Activ’Air se skrývá specifická složka, která se přidává do sádrokartonových desek Rigips. Tato složka přitom nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Účinná látka v deskách Activ’Air odbourává škodlivý formaldehyd tak, že jej přemění na neškodné inertní látky.

Složka Activ´Air trvale odstraňuje až 70 % formaldehydu v ovzduší a je účinná po dobu minimálně 50 let.

Jak Activ´Air čistí vzduch

Activ´Air působí ve třech krocích:

  1. Formaldehyd se dostane do kontaktu se sádrokartonovou deskou a složka Activ´Air ho pohltí.
  2. Activ´Air formaldehyd rozloží a přemění ho na neškodné inertní látky.
  3. Tyto látky se zpětně nevylučují do ovzduší, zůstávají v sádrokartonu.
 

Účinnost technologie Activ´Air byla ověřena akreditovanými laboratořemi EUROFINS a Vito dle ISO 16000-23 – snížení koncentrací formaldehydu sorpčními stavebními materiály a také měřením Státním zdravotním ústavem v Praze.

Efektivita půsovení Activ´Air na formaldehyd

Technologie Activ´Air může být obsažena ve všech stavebních i konstrukčních deskách Rigips (stavební deska RB, Modrá akustická deska, protipožární deska, konstrukční deska RigiStabil, Gyptone Big, kazety Gypton apod.)

Sádrokartonové desky s Activ’Air je možné uplatnit ve všech běžných typech konstrukcí, kde se používají i běžné sádrokartonové desky – v podhledech, příčkách či předsazených stěnách. Použití složky Activ´Air nijak nemění vlastnosti desek, např. akustické či požární parametry.

Při montáži desek s Activ´Air se využívají stejné technologické postupy jako při konstrukci běžných sádrokartonových desek (řezání, připevňování, tmelení). Jedinou podmínkou je použití difuzně otevřených (prodyšných) barev nebo tapet při finální úpravě.

  • Activ´Air trvale odstraňuje až 70 % formaldehydu v ovzduší
  • Activ´Air neztrácí účinnost ani po úpravě povrchu malováním nebo tapetováním běžnými prodyšnými materiály
  • Nezávislé laboratoře potvrzují, že technologie Activ´Air zpětně nevylučuje do ovzduší žádný formaldehyd
  • Složka Activ´Air je účinná po dobu minimálně 50 let
  • Technologie Activ´Air je cenově dostupné řešení. Například podkroví o rozloze cca 150 m² vyjde v průměru pouze o 5 000 Kč dráž, než při využití běžných sádrokartonových desek.

Využití technologie Activ´Air v praxi

Školka v Bříze
Školka v Bříze

Při rekonstrukci interiéru školky v Bříze byly využity červené protipožární sádrokartonové desky Rigips se složkou Activ´Air. Pro rekonstrukce škol a školek je využití desek s Activ´Air velmi vhodné, protože děti jsou na kvalitu ovzduší nejcitlivější.

V dřevostavbě nové školky v Ratíškovicích byly pro všechny vnitřní konstrukce využity konstrukční desky RigiStabil Activ´Air.V dřevostavbě nové školky v Ratíškovicích byly pro všechny vnitřní konstrukce využity konstrukční desky RigiStabil Activ´Air.V dřevostavbě nové školky v Ratíškovicích byly pro všechny vnitřní konstrukce využity konstrukční desky RigiStabil Activ´Air.
Stav před rekonstrukcí
Stav před rekonstrukcí
Měření koncentrací formaldehydu
Měření koncentrací formaldehydu

Majitel okálu si nechal před rekonstrukcí podkroví změřit koncentrace formaldehydu. Na základě naměřených hodnot, které přesahovaly doporučené zdravotní limity, se rozhodl použít sádrokartonové desky Activ´Air.

Stav po rekonstrukci interiéru okálu. Realizace firma Solstav.Stav po rekonstrukci interiéru okálu. Realizace firma Solstav.Stav po rekonstrukci interiéru okálu. Realizace firma Solstav.

Další informace naleznete na www.deska-activair.cz


Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips
logo Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu přes 30 let. Za tu dobu se Rigips stal synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.