Multi-Komfortní dům v Zahořanech – podlahy
Po vnitřních omítkách následuje další krok k zútulnění interiéru. V tuto chvíli je potřeba provést důkladnou tepelnou izolaci podlahy, položení podlahového topení a následnou aplikaci anhydritového potěru.
Tepelná izolace podlahy
Pro dostatečnou izolaci podlahy v pasivním domě byl zvolený grafitový polystyren Isover EPS Grey ve dvou vrstvách v celkové tloušťce 26 cm. Vzhledem k záměně topného podlahového teplovodního systému za elektrické podlahové topení byl k původně plánované skladbě EPS přidán ještě Isover EPS 150 S v tloušťce 2 cm.
Vzhledem k monolitickému stropu mezi 1. PP a 1. NP byl povrch čistý a rovný, polystyren mohl být skládán bez lepidla a bez vyrovnávání povrchu. Jednotlivé vrstvy byly skládány přes spáru, aby se zamezilo tepelným ztrátám a podlaha tak dobře izolovala horní obytné patro od nevytápěného suterénu.
V horním patře pak byla využita kročejová izolace Isover EPS Rigifloor pro zajištění akustické pohody v domě a nedocházelo tak přenášení nežádoucích zvuků z druhého patra do prvního. Zároveň byl v této vrstvě EPS ochráněn samotný rozvod vzduchotechniky.
Elektrické podlahové vytápění
Po důkladném zvážení byl v domě nakonec oproti projektové dokumentaci změněn otopný systém. Místo teplovodního podlahového vytápění bylo instalováno podlahové elektrické vytápění značky Devi napojeno přímo na elektrickou síť. Vyšší spotřeba energie na vytápění je kompenzována instalací efektivnější rekuperační jednotky Nilan VP 18, která je schopná ohřívat TUV pomocí tepelného čerpadla. Do budoucna byla provedena příprava stavby na aplikaci fotovoltaických panelů na střechu domu pro zajištění samostatnosti energetického hospodaření domu a splnění potřeby primární energie.
Díky aplikaci elektrického vytápění je možné využívat sníženého tarifu na kompletní dodávku elektrické energie a téměř po celý den využívat tzv. nočního proudu.
Samotná instalace otopného systému byla realizována opět specializovanou společnosti Evora. Na připravenou izolační vrstvu byla nejprve položena izolační folie, která odráží teplo do interiéru a zamezuje jeho únik do spodní vrstvy izolace. Na tuto fólii jsou následně aplikovány vodicí lišty, do kterých je dle potřebné metráže navinutý drát s požadovaným topným výkonem, který se liší dle plochy a typu využití místnosti. Např. v obytných místnostech typu obývací pokoj a ložnice je požadavek vyššího výkonu oproti chodbě. Následně přijde na řadu samotné zalití podlahy, které je potřeba provádět opatrně a zajistit, aby nedošlo k poškození připravených kabelů.
Anhydritové podlahy
Po dlouhém zvažování byly v domě aplikovány podlahy z anhydritového potěru. Samotná aplikace trvala jen několik málo hodin a v domě byly během chvíle doslova dva rybníky, v horním a spodním patře. Po celém obvodu byla provedena dilatace podlahy. Hlavní výhodou anhydritové podlahy je především vyšší pevnost.
Následně je v domě poměrně vysoká vlhkost a není možné první 2–3 dny na podlahu vstupovat. Zároveň je potřeba, aby podlahy vysychaly rovnoměrně, není dobré prudké větrání a ani natopení podlahy.
Ihned jakmile je možné na podlahu vstoupit je potřeba postupně a rovnoměrně větrat, jelikož dřevěná okna nemohou být dlouhodobě vystavena příliš vysoké interiérové vlhkosti nad 70 %. Mohlo by pak dojít k jejich poškození.
Zhruba po 14 dnech lze postupně začít přidávat teplotu v podlahovém vytápění. Doporučeno je cca po 1–2 °C po 1–2 dnech. V tuto chvíli dochází k vyzrávání podlahy a jejímu postupnému vysychání. Následně je možné začít aplikovat finální povrchy podlah. Vzhledem k postupným pracím na vzorovém domě bylo dostatek času jak na vyzrání vnitřních omítek, tak také na vyzrání podlahy. K aplikaci finálních podlah došlo zhruba po 10 měsících od aplikace anhydritu.
Případné dotazy zasílejte na info@isover.cz.
Isover nabízí nejširší sortiment tepelných, zvukových a protipožárních izolací v té nejvyšší kvalitě na českém trhu: produkty z čedičové i skelné vlny, expandovaného polystyrenu a doplňky pro systémová izolační řešení.