VIADRUS: na kotlíkové dotace jsme připraveni
Kotlíkové dotace letos zahýbou trhem s topnou technikou. Jak se na vlnu zájmu připravují výrobci kotlů? Zeptali jsme se obchodního ředitele firmy VIADRUS Borise Šlapoty.
V roce 2015 se nám podařilo dokončit vývoj několika nových kotlů, včetně jejich úspěšného testování, certifikování autorizovanou osobou pro 5. emisní třídu a zároveň EKODESIGN, jakož i uvedení na trh. Letošní rok bude ve znamení kotlíkových dotací a VIADRUS je připraven jak z pohledu nových zápisů výrobků do seznamu SVT, tak i pokud jde o jejich dostatečné skladové zásoby s cílem rychle a efektivně vyhovět očekávané poptávce našich zákazníků. Ať již jde o spalování uhlí, pelet nebo plynu, máme v kotlíkových dotacích zapsány své favority.
Boris Šlapota vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Na pozici obchodního ředitele VIADRUS a.s. nastoupil v listopadu 2014.
V jednotlivých krajích jsou vypsané jiné termíny pro sběr a schválení žádostí. První vlnu zájmu očekáváme někdy začátkem března a vysoká poptávka pravděpodobně vydrží až do podzimu. Kotlů budeme mít na trhu dostatek, i tak ale doporučujeme s modernizací topného systému neotálet, protože termín uznatelných nákladů je například v Moravskoslezském kraji stanoven do 15. září letošního roku a může se stát, že montážní firmy budou přes léto velmi vytížené.
Nemáte obavu, že vypsané dotace poškodí trh?Počítáme s tím, že dotace způsobí výkyvy v prodejích. Vláda chce do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů a je jasné, že na koho se nedostane v první vlně, bude čekat na další kolo dotací. Určitým rizikem je dovoz levných kotlů, které sice papírově splňují dotační podmínky, ale vzhledem k jejich nižší životnosti se prakticky nevyplatí je pořizovat. Kotlíkové dotace jsou ale pro mnoho spotřebitelů příležitostí pořídit si dražší, ale ekologický kotel, který jim bude spolehlivě sloužit desítky let.