Konference OSN o změnách klimatu v Kodani, 7. - 18. 12. 2009
United Nations Climate Change Conference in Copenhagen, Dec 7 - Dec 18 2009
7. až 18. prosince 2009 proběhne v Kodani 15. zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a 5. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu. Na konferenci byli pozváni lídři 191 zemí. Měli by přijmout celosvětovou strategii zmírňování klimatických změn a jejich následků. Jejím cílem má být především dohoda o přijetí opatření zabraňující zvýšení průměrné teploty Země o více než 2° C ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí.
"Je třeba, aby došlo k přijetí opravdu globální dohody, která musí účinně řešit problém změny klimatu. Přijaté závazky musejí dát rozumnou naději na to, že se změny podaří udržet v přijatelných mezích dvou stupňů Celsia. Jakkoliv jsou jednání velmi složitá, je to problém s dostatečnou politickou vůlí řešitelný," říká s ministr životního prostředí ČR Jan Dusík.
Nicméně je podle Dusíka v tuto chvíli nerealistické, že by na dánském summitu vznikla závazná smlouva, musí ale dojít k jasné politické shodě, která se pak stane podkladem pro právní text.
Nová dohoda má nahradit, nebo být pokračováním kjótského protokolu, který vyprší v roce 2012. Podle doporučení vědců by se vyspělé země měly dohodnout na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 25 až 40 % v porovnání s rokem 1990. V roce 2050 by pak měly být celosvětové emise nižší nejméně o polovinu.
Na rozdíl od Kjótského protokolu, jenž byl dojednán v roce 1997, mají být do programu ochrany klimatu zapojeny také USA a rozvojové země, přinejmenším ty větší z nich. Aby bylo možné rozvojové země zapojit, musí se jim nabídnout finanční pomoc. Samy potřebné technologie nevyrábějí a nejsou je ani schopny zaplatit.
V průběhu přípravy kodaňského summitu se hovořilo o tom, že v přechodném období, zhruba mezi lety 2010 až 2013, bude třeba získat pro tyto účely nejméně deset miliard eur. O mnohem větších částkách (50 až 100 miliard eur ročně) se uvažuje pro vlastní realizaci opatření na redukci emisí skleníkových plynů.
S čím vstupuje na kodaňský summit Česká republika
S čím vstupují na kodaňský summit další země