Jak si (správně) vybrat domácí klimatizaci? Existuje 6 klíčových parametrů
Pokud se potřebujete v letních měsících ochladit, máte v současné době na výběr z celé řady mobilních nebo pevně instalovaných klimatizací. Rozhodující při výběru ideální klimatizace je to, jak se mezi typy klimatizací zorientovat a podle jakých parametrů vybrat tu správnou. Divize Heating & Cooling společnosti Panasonic pro Vás proto připravila 6 klíčových parametrů, které je nutné zohlednit při výběru kvalitní domácí klimatizace.
1. Typ klimatizace
Mobilní klimatizace mají oproti těm pevně instalovaných dvě zásadní výhody.
„Tou primární je bezesporu možnost přenášet jednotku z místa na místo dle potřeby. Druhou je možnost použít jednotku i v místech, kde instalace pevně zabudované jednotky je problematická, například z důvodu umístění venkovní kondenzační jednotky,“ říká Radek Vanduch, hlavní technik divize Heating & Cooling společnosti Panasonic.
U pevně instalovaných jednotek ovšem existuje výhod o dost více. Pevně instalované klimatizace nabízejí především výrazně ekonomičtější provoz a jelikož se jedná o tepelná čerpadla vzduch-vzduch, umožňují nejen funkci chlazení, ale i vytápění. „Zákazník u nich může vybírat z velkého počtu jednotlivých modelů o různé výkonnosti, takže má možnost efektivně klimatizovat prostory od malých místností až po několikapatrové domy. A navíc tyto jednotky nabízejí nesrovnatelně vyšší uživatelský komfort. Jejich součástí jsou například systémy na čištění vzduchu, systémy na dosažení nižší spotřeby energie i možnost vzdáleného řízení přes internet,“ doplňuje Vanduch.
2. Výkon
Druhým kritériem při výběru klimatizace a dosažení komfortní teploty v prostoru pro chlazení je kalkulace tepelných zisků v místnosti a návrh požadovaného výkonu. Ten samozřejmě závisí na objemu prostoru (m3) místnosti, ve které chcete chladit nebo topit (většina jednotek je v podstatě tepelné čerpadlo). Mezi další faktory, které určují celkový výkon jednotky, patří velikost oken a jejich orientace na světové strany a použité stavební materiály (cihla, dřevo, beton atd.), jež mají odlišné izolační vlastnosti. Proto je dobré spolehnout se na doporučení renomované instalační firmy, která provede odbornou kalkulaci požadovaného výkonu. V opačném případě riskujete, že skončíte s poddimenzovaným systémem a očekávaný komfort a tepelná pohoda se nedostaví „Nevyplácí se šetřit za každou cenu. Ušetřené peníze a náklady za pořizovací cenu pak můžete lehce utratit za provozní náklady nevhodně vybrané klimatizační jednotky,“ říká Radek Vanduch.
3. Náklady na provoz a účinnost
Primárním provozním nákladem je v případě klimatizace příkon elektrické energie, který se spotřebovává na provoz kompresoru. Pro běžného uživatele je v tomto případě dobře uchopitelný údaj energetické třídy zařízení, podobně jako u jiných spotřebičů. Určitě nemá smysl volit jednotky, které nedosahují alespoň kategorie A+. Se spotřebou úzce souvisí účinnost, ke kterým se u klimatizací, jež pracují na principu tepelného čerpadla, váží zkratky SCOP a SEER. Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) vyjadřuje energetickou účinnost tepelného čerpadla (klimatizace) v období celého roku ve stejném operačním režimu (chlazení). SCOP představuje to samé pro režim topení. Čím vyšší, tím lepší. Například hodnota SCOP 5 znamená, že klimatizace (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch) dokáže na 1 kW dodané elektrické energie vyprodukovat 5 kW tepelné energie. Společnost Panasonic již delší dobu nabízí zákazníkům klimatizační jednotky VZ „heatcharge“ se SEER 10,5. Při porovnávání jednotek na základě tohoto parametru dejte pozor, při jaké venkovní teplotě je tento parametr udáván.
„Setkat se můžete i s hodnotami EER a COP, které představují špičkovou dosahovanou účinnost. Vzhledem k dlouhodobého provozování ale doporučuji věnovat pozornost hodnotám, které mají větší vypovídající hodnotu – SEER a SCOP,“ vysvětluje Vanduch.
4. Instalace a záruka
Sebelepší klimatizační jednotky jsou bez kvalitní instalace a následného servisu k ničemu. Proto rozhodně nešetřete na kvalitní instalaci a vybírejte pouze ty instalační firmy, které mají na trhu dlouholeté zkušenosti a reference. Rozhodně také vybírejte pouze ty společnosti, které se mohou prokázat veškerými potřebnými oprávněními, a především pak registrací u Ministerstva životního prostředí. A v neposlední řadě nepodceňujte servis a záruku. Zjistěte si například, zda značka klimatizací, o kterou máte zájem, disponuje zastoupením na našem trhu, nebo kolik má certifikovaných partnerů.
5. Výbava
Klimatizace se liší řadou přidaných funkcí, které ovšem ovlivňují i celkovou cenu zařízení. Nejlevnější klimatizační jednotky mají ve standartním vybavení „pouze“ základní funkce a provozní režimy. Lépe vybavené modely ovšem přicházejí například s:
- týdenními programovacími časovači
- nočním režimem
- automatickým ovládáním pohybu lamel a usměrněním distribuovaného vzduchu do místnosti
- automatickým restartem při výpadku proudu
- funkcí ECONAVI se senzory přítomnosti osob, které automaticky upravují používaný režim a výkon
- detektory slunečního svitu
- předehřátím a zamezením výfuku studeného vzduchu
- dálkovým ovládáním
- možností napojení na systém chytrého domu
- monitoringem přes internet apod.
„Řešení, které je našimi zákazníky velmi vyhledáváno, je filtrační systém Nanoe. Přínosy elektrostatických atomizovaných vodních částic Nanoe byly experimentálně prokázány a mezi jejich hlavní benefity například patří likvidace přes 90 % virů či baktérií, omezení plísní a alergenů nebo efekt dezodorace u přilnavých pachů typu cigaretového kouře,“ říká Vanduch.
6. Design
Klimatizace je samozřejmě nedílnou součástí interiéru a rozhodovat se tak budete i podle vzhledu a umístění. Z hlediska provedení vnitřní jednotky máte na výběr z následujících variant:
- nástěnné jednotky (jde o nejběžnější řešení)
- kazetové jednotky (instaluje se do stropního podhledu)
- parapetové a podstropní jednotky (většinou se používají do podkrovních místností).
Design výše uvedených vnitřních jednotek představuje stále důležitější prvek při volbě klimatizace, jenž je v konečném důsledku příjemně sladěn s interiérem v místnosti.
„Společnost Panasonic například nedávno představila klimatizace Etherea Z ve stříbrném a perleťovém provedení. Těmito barvami reagujeme na přání zákazníků, kteří kladou vyšší nároky na design vnitřních jednotek, nebo se jim do barevného interiéru nehodí standardní bílá barva,“ vysvětluje Radek Vanduch.
Společnost Panasonic je jedním z předních světových výrobců klimatizačních systémů a tepelných čerpadel. V tomto oboru má přes 60 let zkušeností. Své produkty vyváží do více než 120 zemí a dosud vyrobila více než 200 miliónů kompresorů.