logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Z paneláku do vlastního rodinného domu - reportáž ze stavby dvojdomku

Příběh s dobrým koncem začal zhruba před rokem. Mladí manželé se rozhodli pořídit si vlastní bydlení v podobě rodinného domu. Cílem byl ve skutečnosti dvojdomek, protože investoři byli dva. Jakmile byl jasný investiční plán a pozemek, zbývalo najít vhodný projekt a materiál, ze kterého se dvojdomek postaví.

„Zpočátku jsme porovnávali vlastnosti a možnosti různých materiálů, ale stále to nebylo tak nějak ono. Pak jsme našli projekt, který se nám v podstatě líbil na první pohled, a hlavně nás zaujal materiál, ze kterého je dům postaven,“ vysvětluje majitel novostavby nedaleko Mladé Boleslavi. Jednalo se o Liapor, tedy konkrétně o keramický beton. „Setkal jsem se s tím, že lidé nemají k tomuto materiálu důvěru, ale je to proto, že o něm málo ví. Není to přece jen klasický beton, jak ho známe například z paneláků, ale materiál, který se de facto používal už v dobách antických. Jeho vlastnosti nás zaujaly natolik, že jsme se jeli podívat na výrobu přímo do továrny. To byl pro budoucího majitele rozhodující moment.

Rozhodl materiál a přístup dodavatele

„Prolistovali jsme mnoho katalogů a navštívili jsme celou řadu výrobců a dodavatelů, ale dům z Liaporu nás jednoduše zaujal. Nejen jak vypadal, jak byl řešený, ale velmi důležitá byla skutečnost, že jsme mohli do projektu, podle kterého byl nakonec dům postaven, zasáhnout a navrhnout takové úpravy, které vyladily dispoziční řešení podle našich představ. Jednalo se o změnu propojení místností v dolním patře, tedy vytvoření otevřenějšího prostoru obývacího pokoje s kuchyňským koutem a sloučení WC s komorou, čímž vznikla jedna větší technická místnost. Hodně zajímavým argumentem byla menší tloušťka stěn. Při stejné zastavěné ploše nabídl projekt ve srovnání s cihlovým domem o 11 m2 větší užitnou plochu.

Kromě vlastností materiálu a dispozičního řešení sehrála svoji roli také rychlost stavby. „Vybrali jsme si variantu dům k dokončení, což je v podstatě kompletní hrubá stavba včetně střechy, oken, dveří, komínu a zbytek jsme si dodělávali sami, nebo jsme si našli místní dodavatele.“ Podle slov majitele se začalo stavět v listopadu loňského roku a na nový rok bylo hotovo. „Do nového a zcela dokončeného domu jsme se nastěhovali v půlce srpna tohoto roku.“





Proč chtít keramický beton?

Dům postavený z Liaporu má hned několik výhod. Základním materiálem je zmíněný keramický beton, tedy ve skutečnosti lehký granulát vyráběný expandováním přírodního jílu. To znamená, že je velmi pevný a stálý a za své tepelně izolační vlastnosti a výbornou akustiku se rozhodně nemusí stydět. Vyniká malou nasákavostí, což je důležité nejen v obraně proti vlhkosti a plísním, ale nabídne uživatelům příjemné mikroklima. Díky principu montovaného domu, který kamiony v podstatě dovezou až na místo, je stavba velmi rychlá. Hrubá stavba vyroste do 5 dnů. Do dvou měsíců je dům připraven k dokončení. Princip stavby výrazně snížil podíl mokrých procesů, takže dům není potřeba přes zimu nechávat vymrznout.

Další výhody domů z keramického betonu >>





První zkušenosti jsou pozitivní

Z vnější strany je dům izolovaný polystyrenem 180 cm silným, který si investor realizoval sám. „Velký dojem na nás udělala skutečnost, že dodavatelská firma nešetřila s jinými materiály, takže například střecha je Bramac, okna jsou vícekomorová Trocal, komín Schiedel, krovy ze zdravého a masivního dřeva.“ Protože v místě stavby není plyn, je dům zatím vytápěn elektrokotlem a radiátory. V budoucnosti přibude ještě krb.

První, byť krátké zkušenosti s bydlením jsou více než pozitivní. „Zima nás teprve čeká, ale například v horkém létě jsme tady měli velmi příjemně.“





Video ze stavby jiného domu z nabídky Dům jedním tahem



Více o Domech jedním tahem najdete na www.dumjednimtahem.cz.


LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
logo LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.