logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Věříte navigaci? Obraťte se na technologie i při sledování své spotřeby energií, radí Miro Hachlinec z BeiT

Miro Hachlinec, zakladatel a CEO společnosti BeiT
Miro Hachlinec, zakladatel a CEO společnosti BeiT

Spotřeba energií se v Česku stala každoročním tématem, které plní média i sociální sítě politiků. Vzhledem ke kolísajícím cenám energií se koneckonců není čemu divit.

Měli bychom si ale uvědomit, že vysoké náklady za energie je možné snižovat i jinak než instalací nových zdrojů energií, které zpravidla vyžadují značné investiční náklady. I proto, že se sezonnost naší energetické spotřeby také rychle mění. Globální oteplování a moderní trendy nám spotřebu energií přesouvají víc i do letních měsíců – na chlazení, nebo elektromobilitu. Jak uspořit za energie nejen v zimě, ale i během horkého léta? A jak nám v tom mohou pomoci moderní technologie a aplikace?

Inflace postihla prakticky všechny potřeby, které nás stojí peníze. Jednou z nejvýraznějších je spotřeba energií, která mezi výdaji domácností představuje průměrně třetinu nákladů. V souvislosti s válkou na Ukrajině se největší pozornosti dostává plynu a elektřině a mohlo by se zdát, že toto jsou jediné komodity, jejichž spotřeba by nás měla pálit. Realita je ovšem jiná. Zatímco v zimě podle Energetického regulačního úřadu vzroste například spotřeba elektřiny až o 74 %, v létě dominuje zvýšená spotřeba vody. Té v průběhu letních měsíců spotřebujeme průměrně o 30 % více než ve zbytku roku. Je tedy jasné, že kontrolu bychom měli mít nad všemi typy energií, a to po celý rok.

Spolehněte se na technologie

Mnoho lidí namítne, že vědí, kolik utratili za elektřinu, vodu a plyn, protože znají výši svých záloh. Zálohy se ale od spotřeby a finálních nákladů mohou zásadně lišit nejen proto, že je aktualizujete jednou ročně. Trh je v poskytování informací o energetických spotřebách nastaven značně netransparentně. Doteď uživatelé neměli prakticky žádnou možnost svou spotřebu průběžně kontrolovat. V posledních letech se však situace mění. Na scénu přicházejí moderní technologie, díky kterým můžeme mít spotřebu pod palcem klidně každou hodinu. A včas na ni reagovat. Upravovat, optimalizovat a především snižovat.

Tyto technologie fungují na podobném principu jako jiné chytré nástroje, třeba navigace. Lidé si již při řízení zvykli spoléhat na mobilní telefon. Proč by totéž zařízení nemohlo pomáhat s optimalizací spotřeby energií? Technologie dnes v reálném čase dokážou automaticky odečítat spotřebu energií ze všech měřičů a okamžitě data odesílat k analýze spotřeby. Vy pak můžete v mobilní aplikaci sledovat, kolik jste za energie utratili a včas na případný výkyv reagovat. V horkém létě tak například zjistíte, zda vyšší spotřeba vody souvisí s tím, že častěji používáte pračku, nebo vám protéká záchod. Včasné odhalení plýtvání vám přitom může ušetřit i desítky tisíc korun, o kterých byste se v opačném případě dozvěděli až z ročního vyúčtování a tučného nedoplatku.

Moderní technologie však mají potenciál pomoci vám i v dalších směrech. Můžete skrze ně sledovat, jak se mění ceny energií a optimalizovat i dodavatele. To, co všechny tyto možnosti spojuje, je neustálý přehled. A ten, jak ukázal výzkum na univerzitě v Nice, má potenciál ušetřit až 30 % nákladů za energie.

Do vývoje takových nástrojů jsme se před lety pustili i my v BeiT. Chtěli jsme, aby lidé mohli svou spotřebu energií, a především útratu sledovat stejně transparentně jako spotřebu paliva při jízdě autem. I vlivem současných energetických problémů dnes vidíme, že tento problém nepálil jen nás, ale stovky domácností, které chtějí mít nad svými výdaji maximální kontrolu.

Více informací


BeiT s.r.o.
logo BeiT s.r.o.

Jsme chytré řešení pro správce budov, které sdružuje všechna data a nástroje pro správu nemovitostí do jednoho efektivního ekosystému. To zahrnuje senzory, které měří spotřebu energií, sběr a analýzu dat, ERP, fakturaci, služby, plánování, CRM a BIM - to ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.