Jak si v džungli dodavatelů energií ulovit toho pravého?
Změna dodavatele je čistě administrativní záležitost, se kterou vám z 95 % vypomůže sám dodavatel. Zbývajících 5 % představuje výběr toho správného dodavatele.
Proč (ne)váhat se změnou dodavatele? Díky nátlaku velkých společností, které chtěly ušetřit náklady, se otevřel trh s energiemi. A tak si i domácnosti najednou mohly vybrat dodavatele podle vlastního uvážení. Od té doby uplynulo 12 let a dodavatele změnilo více jak 4 miliony odběratelů elektřiny a více jak 2,3 milionů zemního plynu.
Když nejste spokojeni, nebojte se to změnit
Jak asi sami ze zkušenosti víte, zásadním změnám v našem životě se spíše vyhýbáme. A aby ne. Strach ze změny je to nejpřirozenější, co náš mozek má. Na všechno nové a neznámé reaguje poplašnými signály, ve snaze udržet fyzické a duševní zdraví člověka. Možná se budete divit, ale totéž analogicky platí u změny dodavatele (a to i přesto, že na ceny energií si stěžuje kde kdo). Naneštěstí, z počtu změn dodavatele v systému OTE je evidentní, že velká část odběratelů to už konečně řeší a to je správně. Vždyť za pouhý jeden měsíc se k tomuto kroku rozhodne v průměru 45 000 odběratelů. Pokud si navíc vyberete správného dodavatele, který vám s tím pomůže, je strach úplně zbytečný.
Roční úspora je u průměrného odběratele až 6 800 Kč
Velkou motivací udělat krok kupředu jsou neustále rostoucí ceny energií. Každý rok za elektřinu a plyn platíte desetitisíce, a tak je určitě na místě nenechat si líbit navýšení ceny a zkusit poptat levnější dodávku energií. U většiny dodavatelů jsme zaregistrovali nárůst cen již minulý rok a během letošního roku došlo k navýšení u dalších dodavatelů.
Samozřejmě nemusíte měnit dodavatele, jenom když zdražuje. Jde o to, že 98 % zákazníků má dodavatele, který má výrazně vyšší marži oproti nejlevnějšímu dodavateli; takové rozdíly v přepočtu znamenají u průměrného zákazníka úsporu 6 800 Kč ročně. Jen v Česku figuruje přes 500 licencovaných obchodníků, mezi ně ovšem patří i velké firmy, které nakupují energie pouze pro svoji potřebu. Dodavatelů, kteří nabízejí své služby odběratelům a mají registrovaných alespoň 100 odběrných míst, je v elektroenergetice 83 a v plynárenství 80. Na výběr jich tedy máte skutečně hodně, jak si v té dodavatelské džungli ulovit toho pravého?
Nehledejte v tom žádnou vědu, porovnejte cenu jednotlivých dodavatelů nebo ji konfrontujte se svým stávajícím vyúčtováním. Výsledná cena sestává ze dvou částí: první, regulovaná část, je část za dopravu a distribuci elektřiny, ve které jsou zahrnuty poplatky za jističe, přenos elektřiny, systémové služby, dále služby OTE a ERU, poplatky za výkup elektřiny z OZE. Ty jsou na vašem odběrném místě vždy stejné u všech dodavatelů, proto je nemusíte řešit. Zajímat byste se měli o druhou část, kterou je silová elektřina nebo odebraný zemní plyn, záleží, jaká komodita vás zajímá. Stačí spočítat rozdíl mezi stávající a novou cenou, který vynásobíte spotřebou a máte roční úsporu. Možná jste si mysleli, že při výběru dodavatele musíte přepočítávat svou spotřebu z m3 na kWh, protože se to takto provádí i ve vyúčtování. Důvodem je přesnější vyjádření spotřeby v energetických, a nikoliv v objemových jednotkách. Jednoduše by se dalo říci, že díky přepočtu platí zákazník za to, jaké teplo z dodaného plynu vyrobí.
Co při výběru vhodného dodavatele není vhodné opomenout, jsou především závazky. Nikdo z vás by přece nechtěl podepisovat smlouvu na 109 měsíců. Závazek neboli platnost smlouvy má také zásadní vliv na samotnou změnu dodavatele, protože změnu je možné provést pouze při tzv. výročí smlouvy. Samozřejmě za podmínek včasného vypovězení. Doporučujeme tak spíše smlouvy na dobu neurčitou nebo na období jednoho roku, dávají vám větší prostor pro změny v budoucnu.
Dodavatel s charakterem – poradí, pomůže a všechno za vás vyřeší
Samotná změna dodavatele je čistě administrativní záležitost. Ovšem nejrychleji to lze provést za 10 pracovních dní + jeden den. Ačkoliv je tato lhůta poměrně krátká, nevyplatí se vše nechávat na poslední chvíli. Jde také o to, že byste měli mít akceptovanou výpověď u svého stávajícího dodavatele. Proto vám určitě doporučujeme dodavatele, který co nejvíce úkonů udělá za vás na základě plné moci. Budete mít jistotu, že vše proběhne hladce, a jedinou práci, kterou s tím budete mít, je samotný výběr dodavatele.
98 % zákazníků odebírá energie od dodavatele, který má výrazně vyšší marži oproti tomu nejlevnějšímu. Takové rozdíly v přepočtu znamenají u průměrného zákazníka úsporu 6 800 Kč ročně.
Pokud přemýšlíte nad změnou dodavatele ke konci roku a nechcete fixaci ceny, je lepší počkat na vydání ceníků na příští rok. Dodavatelé jsou povinni nejpozději 30 dní před účinností nového ceníku ho zveřejnit na svých webových stránkách, proto doporučujeme ceny jednotlivých dodavatelů zkontrolovat 1. prosince.
Když máte vybráno, jak postupovat dál? Uzavřete novou smlouvu a poskytnete plnou moc, díky čemuž nový dodavatel může vypovědět toho stávajícího. Tím je z vaší strany hotovo. Nový dodavatel vám pošle uvítací dopis s rozpisem záloh, zadá připojení vašeho odběrného místa a potom budete už jen šetřit za dodávky energií. Neusněte však na vavřínech: přestože budete mít levnější dodávky elektřiny či plynu, neměli byste podceňovat energetickou náročnost spotřebičů, využívat nízkého tarifu a při topení myslet na to, že optimální teplota místnosti je 20 stupňů.
Věříme, že vám tyto informace při výběru dodavatele pomohou. Pokud by vás zajímalo něco dalšího nebo byste rádi našli správného dodavatele, neváhejte se na nás obrátit. Více na www.rodinna-energie.cz/nejlevnejsi-plyn.