logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Archiv článků autora:



25.5.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Třetí část seriálu se zaměřuje na prvky solární soustavy. Skutečnost, že z důvodu snížení ceny solárního systému dochází k poddimenzování prvků, je očekávatelná. Ovšem případy, kdy jsou porušeny základní bezpečnostní zásady, jsou dokladem o nekompetenci montážní firmy nejen v oblasti solárních soustav, ale v oboru vytápění obecně.

11.5.2015
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Ing. Michal Broum, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Snížení teploty otopné vody vracející se do tepelného čerpadla může mít příznivý vliv na jeho energetickou efektivitu. Vyplývá to z experimentu, ve kterém byl z kondenzátoru oddělen samostatný chladič par chladiva a samostatný dochlazovač zkapalněného chladiva.

11.5.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Miloš Lain, Ph.D., doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Článek představuje energetickou studii rekonstrukce staré budovy – budoucího Centra nízkoenergetických budov v Písku. Návrh energeticky efektivních budov s nejednotnou strukturou uživatelů, např. kombinace obytného, administrativního a technologického provozu, vyžaduje detailní dynamické simulace budovy a energetického systému pro návrh optimálního konceptu, který splňuje jak požadavky na komfort, tak energetickou efektivitu při minimalizovaných investičních nákladech.

13.4.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

Druhá část seriálu se zaměřuje na solární kolektory. Základní axiomy solární tepelné techniky berou za své, pokud se projektant nebo realizační firma snaží realizaci provést za každou „cenu“. Poznat kvalitu solárního kolektoru na první pohled není snadné, ale od toho jsou nezávislé zkušební laboratoře.

30.3.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., UCEEB ČVUT, Buštěhrad

První část seriálu se zamýšlí nad obecnou kvalitou dodavatelských firem a především pak nad smyslem instalace solární soustavy. U instalací bez předchozího projektu a výpočtu energetických přínosů je nesnadné identifikovat, co bylo předmětem dodávky, zda pouze materiál nebo funkční solární soustava.

19.1.2015
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Článek se snaží poukázat na reálném bytovém domě analýzou chování tepelného čerpadla v soustavě vytápění a přípravy teplé vody na úskalí energetické efektivity takových instalací. Běžná tepelná čerpadla pracují do přípravy teplé vody s nízkými topnými faktory. Struktura potřeby tepla v bytových domech, kdy velká část je tvořena právě přípravou teplé vody, ovlivňuje pak celkovou energetickou efektivitu provozu tepelného čerpadla. Kombinace s vytápěním pak znamená navíc vysoký instalovaný výkon zařízení, který se během roku významně neuplatní.

21.4.2014
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

S využitím simulačního softwaru TRNSYS byly porovnány za srovnatelných podmínek odběru tepla a klimatických podmínek fotovoltaický systém (ve dvou variantách) a fototermický systém pro přípravu teplé vody. Na základě několika konkrétních nabídek bylo provedeno ekonomické porovnání.

23.1.2014
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Hlavním tématem letošní konference Alternativní zdroje energie 2014, kterou pořádá Společnost pro techniku prostředí ve spolupráci s Československou společností pro sluneční energii, je způsob uplatnění obnovitelných zdrojů energie pro dosažení standardu energeticky nulových budov.

20.5.2013
Ing. Antonín Lupíšek, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov je nově vzniklý interdisciplinární výzkumný ústav ČVUT v Praze zaměřený na energeticky efektivní budovy se zdravým vnitřním prostředím, které jsou zároveň šetrné k životnímu prostředí. Hlavním cílem založení Centra je vývoj technologií pro snížení energetické náročnosti a zefektivnění využívání přírodních zdrojů při nové výstavbě i rekonstrukcích stávajících staveb.

15.6.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Československá společnost pro sluneční energii

Čas od času se lze setkat se snahou o prosazování jednoho obnovitelného zdroje na úkor jiného, snahou zastánců jednoho energetického řešení oproti jiným. Mnohdy se k tomu používají argumenty, které nejsou podložené seriózními výpočty. Srovnávají se varianty, které srovnatelné nejsou.

29.5.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek

Pro účely zkoušení solárních kolektorů v rámci laboratorní výuky a výzkumu obnovitelných zdrojů tepla na Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze vybudována Solární laboratoř (SOLAB). Solární laboratoř zajišťuje zkoušky týkající se tepelných vlastností kolektoru, především zkoušky tepelného výkonu, modifikátoru úhlu dopadu (optické charakteristiky) a časové konstanty kolektoru.

9.1.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Martin Zajíc

U pasivních domů se výrazně snižuje potřeba tepla na vytápění na krytí tepelných ztrát prostupem obálkou budovy a větráním. Současně tím ale roste podíl spotřeby pomocné, výhradně elektrické energie na pohon oběhových čerpadel a ventilátorů. Výsledek analýzy může být pro mnohé čtenáře docela překvapující.

10.10.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

V České republice je podstatná část spotřeby tepla kryta dodávkami z centrálních zdrojů prostřednictvím soustav centralizovaného zásobování teplem (CZT). Zdrojová základna těchto soustav je tradičně orientována především na fosilní paliva (uhlí, zemní plyn). Jak alespoň část spotřeby paliv pro CZT nahradit jinými, dostupnými a přitom ekologickými (bezemisními) zdroji energie? Jednou z nabízených variant je využití solárního tepla.

30.6.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Nárůst instalací dosahuje v posledních letech 25 až 30 % ročně, u dodávky solárních kolektorů na trh (zasklené kolektory) jde dokonce o více než 40% nárůst. V absolutních číslech bylo na český trh v roce 2009 dodáno 50 tisíc m2 zasklených solárních kolektorů.

29.6.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Využití sluneční energie pro zásobování teplem je v Evropě dlouhodobě na vzestupu. Rok od roku roste poptávka po solárních tepelných soustavách. Evropskému trhu se solární tepelnou technikou dominují malé instalace pro přípravu teplé vody, případně vytápění v rodinných domech.

28.6.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Na základě statistik se odhaduje, že v roce 2008 bylo celosvětově v provozu cca 217 mil. m2 solárních kolektorů, odpovídající tepelnému výkonu cca 152 GWt. Největší podíl tvoří Čína (87,5 GWt), Turecko (7,5 GWt) a Německo (7,2 GWt). Zemí s nejvyšším podílem solárních kolektorů na obyvatele je Kypr s 527 kWt na 1000 obyvatel.

23.5.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Lze smluvně garantovat i určitou stabilní úroveň výnosů solární tepelné soustavy? Přestože tepelné zisky solární soustavy přímo závisí na dopadající sluneční energii, významně vyšší výkyvy než vlivem klimatických podmínek jsou způsobovány změnou odběru tepla uživatelem.

31.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Článek je komentářem k postupu hodnocení solárních tepelných soustav podle TNI 73 0302 – Energetické hodnocení solárních tepelných soustav – Zjednodušený výpočet [1]. Zjednodušený výpočtový postup energetického hodnocení solárních soustav (TNI 73 0302) původně vznikl jako reakce na nereálné hodnocení energetických přínosů solárních soustav v auditech pro Operační program Životní prostředí.

solární kolektory tzb-info
24.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Pro porovnání výkonnosti různých typů solárních kolektorů s různými charakteristickými křivkami účinnosti a křivkami modifikátoru úhlu dopadu byly vybrány reálné kolektory různého konstrukčního typu a v různé kvalitě jak optické tak tepelné v jaké jsou dostupné na trhu.

solární kolektory tzb-info
17.1.2011
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Ekonomika solárních soustav je často diskutovanou otázkou. Na jedné straně stojí sluneční energie jako zdroj tepla dostupný všude a zdarma, na druhé straně technická zařízení pro využití slunečních zisků, často složitá, komplikovaná a tedy i investičně náročná.



 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.