logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Úsporné koupelnové desatero (nejen) pro panelové domy

… aneb jak z malé místnosti udělat pohodlnou koupelnu

Každý centimetr může být dobrý. A při rekonstrukci koupelny v panelovém domě to platí dvojnásob. Ve spolupráci se společností Sanitec jsme pro vás připravili deset tipů, jak vyzrát na omezený prostor a dopřát si koupelnu, která bude nejen praktická, ale ve které bude každé unavené tělo rádo relaxovat.

  1. Do koupelny patří umyvadlo, i do malé koupelny doporučujeme minimální šířku 50 cm nebo vhodně zvolené rohové umyvadlo. Snadnou údržbu zajistí povrchová úprava, která omezí usazování nečistot – je nabízena nejen pro umyvadla či WC, ale také pro sprchové kouty.
  2. Máte kriticky malou koupelnu? Pak použijte umývátka s malou hloubkou od zdi, například 23 cm, případně umístěte rohové umývátko v prostoru za dveřmi.
  3. Prostor pod umyvadlem by bylo škoda nevyužít, do skříňky pod umyvadlo se vejde spousta nezbytností. Ideální je skříňka s dvířky, aby se dala zavřít. Závěsná skříňka umožní snadné vytření podlahy. Ne každá skříňka pasuje pod každé umyvadlo – vyplatí se navštívit odborníky, kteří pomohou nejen se skříňkou, ale vyberou také vhodné zrcadlo a vyřeší dostatečné osvětlení koupelny.
  4. Ať už se rozhodnete koupelnu spojit s toaletou, nebo ponecháte obě místnosti samostatné, budete zřejmě potřebovat WC, které zabere málo místa, a přesto zůstane stále pohodlné na použití. Ideální je závěsné WC délky 50 nebo 52 cm od zdi. Vyšší komfort zajistí zpomalovací sedátko, v rodinách s malými dětmi je to také bezpečnější.
  5. Není-li jiná možnost, lze WC umístit i do rohu, pro toto řešení existují například speciální rohová kombinační WC.
  6. Při výběru vhodného WC a jeho plánovaného umístění dbejte na to, aby se i dospělý člověk mohl na WC pohodlně usadit a kolenům při sezení nepřekážely dveře nebo jiná překážka. Je vhodné, aby se dveře otevíraly směrem ven, a to i z bezpečnostních důvodů: udělá-li se někomu v koupelně špatně a spadne na podlahu, hrozí, že dveře zablokuje vlastním tělem a znemožní tak jejich otevření.
  7. Správně vybraný sprchový kout ušetří prostor lépe než vana, minimální rozměr doporučujeme 80 × 80 cm. Čtvrtkruhový kout zabere méně místa než kout čtvercový. Pro sprchový kout lze však využít také niku, roh či zdánlivě nepoužitelný výklenek v koupelně. V takovém případě je vhodné se obrátit na odborníky a nechat si vytvořit řešení na míru.
  8. Chcete ve sprše relaxovat? Základem je pohodlné sklopné sedátko a vhodně umístěné madlo, které ocení nejen starší členové domácnosti. Sprcha se však dá vybavit i tryskami, osvětlením, rádiem, dokonce speciální televizí…
  9. Neobejdete se bez vany a místa není nazbyt? Můžete mít vanu pravoúhlou 140 × 70 cm, ve které se pohodlně umyjete, nebo zvolte vanu asymetrickou, která maximálně šetří drahocenný prostor. Pokud je místa více, lze doporučit také vanu rohovou s rozměry například jen 125 × 125 cm. Ležet se v ní dá úhlopříčně a nejen dětem přijde vhod vanové sedátko. Sprchování bez cákání litrů vody na zem umožní vhodně zvolená vanová zástěna.
  10. Umístit vanu do soklu v malé koupelně to je mrhání místem. Nechcete-li vanu podezdít, můžete vybírat z van, ke kterým jsou k dostání čelní či boční panely. Panely nezaberou žádné místo, existují ve více barevných provedeních a umožňují rychlý přístup pod vanu.
Umyvadlo KOLO Twins
Umyvadlo KOLO Twins odpovídá současným designovým trendům. Se svojí šířkou 50 cm se pohodlně vejde i do menší koupelny a může být kompletováno se skříňkou na několik způsobů: v setu, kde tvoří ucelenou kompaktní formu; s dekorativním panelem nebo s nerezovou krytkou sifónu. V získaném prostoru mezi umyvadlem a skříňkou se tak dodatečně nabízí odkládací prostor. Praktické je i členění zásuvky ve skříňce – koupelnové potřeby jsou přehledně uspořádané a do zásuvky se vejdou i vyšší lahvičky. Cena koupelnové sestavy umyvadlo KOLO Twins 50 × 46 cm a zásuvka s mechanismem tichého dovírání: 8280 Kč.
Sprchový kout KOLO First
Opravdu malou koupelnu je vhodné vybavit sprchovým koutem. Rozměr vaničky 80 × 80 cm vyhoví potřebám i velmi omezených prostor, na výběr je mezi pravoúhlým a čtvrtkruhovým řešením. Novinkou vyhovující současným designovým trendům a technologickému pokroku je sprchový kout KOLO First. Vanička First stojí od 3546 Kč, sprchový kout First od 6415 Kč.
 
iCON xs
Keramag uvedl v roce 2011 novou sérii koupelnové keramiky a nábytku pod názvem iCON xs, jedná se o speciální sérii do malých koupelen pro hosty. Umyvadlo s odkládací plochou, rozměr 53 × 31 cm stojí 5850 Kč, skříňka pod umyvadlo 52 × 42 × 30,8 cm je za 12300 Kč, postranní prvek za 11400 Kč a polička za 2400 Kč. Zrcadlo s osvětlením s rozměry 37 × 110 × 4,4 cm za 13500 Kč. Závěsný klozet má délku jen 49 cm a stojí 8670 Kč, klozetové sedátko je od 3348 Kč.
Rohové umývátko iCON
Sérii Keramag iCON xs lze samozřejmě kombinovat s původní sérií iCON, ze které je právě toto rohové umývátko s délkou ramene 32,5 cm. Dodává se se speciálním odtokovým ventilem s chromovou krytkou. Cena umývátka včetně odtokového ventilu: 5516 Kč.
 
Kombinační klozet KOLO Nova Top Pico Plánek
Kombinační klozet KOLO Nova Top Pico s délkou pouhých 60 cm za 5139 Kč.
Rohový kombinační klozet KOLO Nova Top Pico
Také rohový kombinační klozet KOLO Nova Top Pico s hlubokým splachováním šetří místo v koupelně. Rohová keramická nádrž s dvojčinným splachováním 3/6 l stojí 4171 Kč, klozet s hlubokým splachováním 2441 Kč. Umyvadlo KOLO Nova Top 42 × 49 cm je za 1273 Kč.
 
Koupelna vybavená sanitární keramikou ze série KOLO Nova Top a Nova Top Pico Plánek
Jiné uspořádání koupelny o rozměrech 160 × 170 cm, vybavené sanitární keramikou ze série KOLO Nova Top a Nova Top Pico.
Rohové umývátko KOLO Nova Top
Rohové umývátko KOLO Nova Top s otvorem pro baterii, rozměr 35 × 45 cm, délka ramene 32 cm. Cena 1279 Kč.
 
KOLO Rekord umyvadlo nábytkové
Umyvadlová skříňka ušetří hodně místa. KOLO Rekord umyvadlo nábytkové s otvorem pro baterii, rozměry 50 × 41 cm za 1344 Kč. Závěsná skříňka pod umyvadlo, rozměry 36 × 58 × 26 cm za 2223 Kč, nábytkové nožičky 206 Kč za kus. Závěsný klozet s hlubokým splachováním (délka jen 52 cm)za 2028 Kč.
Série KOLO Rekord, pohled do koupelny shora
Série KOLO Rekord, pohled do koupelny shora. Kromě umyvadla, WC a vany se do koupelny může pohodlně vejít i pračka a několik koupelnových skříněk. Asymetrická vana KOLO Neo Plus za 7900 Kč, čelní panel 3828 Kč.
 
Rohová vana KOLO Neo
Rohová vana KOLO Neo za 9043 Kč (čelní panel za 4350 Kč, rám k vaně za 3517 Kč) šetří v koupelně místo, protože se do ní lze uložit úhlopříčně.
Pravoúhlá vana KOLO Opal Plus
Pravoúhlá vana KOLO Opal Plus má hloubku 42 cm a je k dostání od rozměru již 140 × 70 cm, má objem 150 l, takže šetří vodu. Cena: 4092 Kč. Čelní panel délky 140 cm (v barvě wenge) za 2801 Kč, 70 cm boční za 1347 Kč.
 
Pravoúhlá vana KOLO Primo
Pravoúhlá vana KOLO Primo o rozměrech 140 × 70 cm má objem 175 l a stojí 5964 Kč.
Závěsný klozet KOLO Nova Top Pico Závěsný klozet KOLO Nova Top Pico
Závěsný klozet KOLO Nova Top Pico s hlubokým splachováním má délku pouhých 50 cm. Cena: 2526 Kč.
 

Více informací na www.sanitec.cz


Geberit spol. s r.o.
logo Geberit spol. s r.o.

Systémy zdravotně technických instalací, vnitřní rozvody vody, kanalizace, instalační systémy, předstěnové instalace, splachovací systémy, armatury s automatickým uzavíráním, WC s integrovanými sprchovacími funkcemi Geberit AquaClean.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.