logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

TZB-info partnerem projektu Kilowatthodina

Pro úspory energie nestačí stavět úsporné domy, musíme znát hodnotu energie a budovy energeticky úsporně používat. Projekt ukazuje studentům hodnotu kilowatthodiny vyrobené vlastními silami a tím vede k zamyšlení, jak mizivé schopnosti má člověk, když chce nahradit rozmařilou spotřebu energie.

Reklama

Mnoho rodičů dětí ve věku -náct moc dobře ví, že ti skoro dospělí třídí plasty, jedí bio a rádi používají ve své image "zelenou". Ale nemají problém s celodenně zapnutým pokud možno vším a za plného svícení se zataženými závěsy. Hodnotu kilowatthodiny si neuvědomují. I proto je hodnota projektu Kilowatthodina tak vysoká.

Letošní ročník projektu Kilowatthodina se koná ve spolupráci se Střední průmyslovou školou strojní a stavební v Táboře, bude se konat 24 hodin 6. - 8. června 2011

MVDr. Jiří Návara o projektu Kilowatthodina:

První rychlé spojení, které se nám vybaví při vyslovení uvedené veličiny, je složenka od dodavatele elektřiny, a možná ještě poslední dobou časté srovnávání ceny energie vyrobené solárními panely. Jinak nás nechává termín "kilowatthodina" vcelku klidnými.

Během let jsme si zvykli, že k nám prostřednictvím "drátů" něco dojde a zajistí to chod všech spotřebičů. Neradi za to platíme a běda, když nedojde. Význam věcí si často uvědomujeme, až když nám chybí.

Inspirován úvahami Václava Cílka v knize Nejistý plamen o fyzických limitech člověka a mizivé schopnosti člověka nahradit rozmařilou spotřebu energie, získávanou většinou z fosilních paliv, rozhodl jsem se pro demonstrační pokus.

Žentour (mechanismus využívající dříve zvířecí síly k pohonu zejména zemědělských strojů) jsem vybavil převodovkou, měřidly a dynamem o maximálním výkonu 1 kW. Spotřebičem se stalo 10 ks 40 wattových žárovek.

Zájemců o vyzkoušení podivně vypadajícího soustrojí je poměrně dost. Kvůli světelnému efektu čekáme na setmění, kdy se dvě osoby chopí madel a roztočí ozubené převody. Při sportovním výkonu jsou zdatní chodci schopni dosáhnout produkce 40 V a 10 A, což v přepočtu dává výkon 400 W.

Zpřevodování do rychla (2 900 otáček na výstupu) klade lidské snaze značný odpor. Zdatný jedinec vydrží chodit cca 1 minutu a odpadaje při otáčení je střídán čerstvými přihlížejícími. Efekt zařízení je dvojí. Ze všeho nejdříve přijde nadšení. Lidé si obecně rádi hrají a radost na druhou jim způsobuje pohled na žárovky, které do tmy rozsvítili vlastní silou.

 

Veselým, i když vyčerpaným, účastníkům pak vysvětlím, že chodili-li by takto 2,5 hodiny, vyrobili by 1 kilowatthodinu, za kterou dnes platí cca 3,50 Kč. Jejich vtipné, zúčastněné i halasné poznámky dokládají, že objevili dosud nepoznanou hodnotu. Hodnotu kilowatthodiny vyrobené vlastními silami.

Dále o projektu

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.