logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Certifikace WELL: zdraví a spokojenost uživatelů budov na prvním místě

Klíčovým bodem trvalé udržitelnosti bylo donedávna zejména to, jak jsou budovy šetrné vůči okolnímu prostředí a jaký na něj mají dopad. Poněkud se ale zapomínalo na samotné uživatele. To však dnes již neplatí. Čím dál víc se totiž hledí i na vliv budov na lidi, jejich pohodlí a zdraví.

Tématu zdravého vnitřního prostředí se celosvětově přikládá mnohem větší váha, hovoří se dokonce o udržitelnosti druhé generace. S tímto vývojem jde ruku v ruce poměrně mladý certifikační systém WELL, který se začíná prosazovat i v tuzemsku a hodnotí právě klíčové aspekty kvalitního vnitřního prostředí. Odborníci České rady pro šetrné budovy vysvětlují, jaká hlavní pozitiva tento trend přináší.

„WELL“ už není jen wellness

Wellness víkendy a pobyty lákají každého z nás. Ale „WELL“ by měly být i naše pracovní dny uvnitř budov, kde trávíme podstatnou část svého života. To, v jakých podmínkách pracujeme a žijeme, je totiž pro naše zdraví a psychickou pohodu zcela zásadní. Zdravé vnitřní prostředí s dostatečnou cirkulací čerstvého vzduchu, vhodným akustickým a ergonomickým řešením i kvalitním osvětlením zvyšuje produktivitu, schopnost koncentrace i kreativitu. Snižuje nemocnost, chybovost i fluktuaci zaměstnanců. To si mnohé firmy uvědomují a snaží se tak vytvářet co nejatraktivnější pracovní zázemí, ve kterém pamatují i na odpočinkové zóny, zdravé stravování a volnočasové vyžití. Právě certifikace WELL všechny tyto aspekty zohledňuje.

Certifikát WELL je pro uživatele budovy zárukou, že se budou pohybovat ve zdravém prostředí, kde se myslelo na jejich potřeby a pohodlí. Ačkoli je tento certifikát určen pro všechny typy staveb, od kancelářských a bytových až po školy, hlavním ‘tahounem’ jsou v současné době právě administrativní objekty v komerční sféře. Zaměstnavatelé si totiž dobře uvědomují, že investice do kvalitního pracovního prostředí se vyplatí. My chceme obecné povědomí v tomto ohledu rozšiřovat. I proto pořádáme odborné semináře, které zájemcům přibližují celý proces udělování certifikací a nabízejí konkrétní praktické příklady. Chceme se také zasadit o to, aby takto certifikovaných budov v Česku přibývalo a doplnily tak stavby certifikované dnes již tradičními systémy BREEAM a LEED,“ vysvětluje Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Certifikace WELL – další krok k funkčním a zdravým budovám

Na rozdíl od certifikačních systémů LEED a BREEAM, zaměřených na udržitelnost a energetickou šetrnost budov jako takových, se certifikace WELL Building StandardTM soustředí výlučně na uživatele, jejich zdraví a spokojenost. Je tak dalším krokem pro budování funkčních, šetrných a především zdravých staveb. Hodnotí osm základních aspektů – kvalitu vzduchu a vody, osvětlení, stravu, tělesnou kondici, duševní zdraví a pohodlí uživatelů a také inovace. Prvnímu domu byla původem americká certifikace udělena v roce 2015. Nyní je ve 35 zemích světa certifikováno více než 110 úsporných budov a dalších téměř 850 o certifikát usiluje – mezi nimi i čtyři tuzemské projekty, z nichž tři jsou od společnosti Skanska (Visionary, Praga Studios a Parkview).

WELL motivuje ke zdravějšímu životnímu stylu

Jednotlivé body hodnocení WELL vycházejí z lékařského průzkumu vlivu budov na zdraví lidí. V případě kvality vzduchu se soustředí primárně na kontrolu koncentrace CO2, vlhkosti, teploty, prašnosti a uvolňování škodlivých látek. U kvality světla je třeba kvůli lidskému biorytmu zajistit zejména dostatečný přísun denního světla a rovnoměrné, vhodné osvětlení. Podstatné je také řešení akustiky. Velký hluk je totiž jedním z největších stresorů, navíc snižuje schopnost soustředění až o 66 %. Po vyrušení trvá člověku až 25 minut než se jeho koncentrace vrátí na původní úroveň. Nejméně problematické je v tuzemských podmínkách zajištění dodávek kvalitní pitné vody, ta je totiž v Česku na vysoké úrovni. Dále se v rámci interiéru hodnotí i dostupnost čerstvých a zdravých potravin, ergonomicky řešený nábytek nebo celková estetika prostředí. „Certifikace WELL dle našeho vnímání doplňuje certifikaci šetrné budovy LEED a od základu motivuje a napomáhá uživatelům ‘WELL objektu‘ ke zdravějšímu životnímu stylu. Ať už tím, jaké zdravé pracovní prostředí nabízí, nebo celkovým komfortem a dalšími podpůrnými programy pro zaměstnance. Především jde ale o to, aby byla budova postavena ‘zdravě‘, v rámci objektu nebyly zabudovány žádné škodlivé materiály s potenciální expozicí škodlivých látek do pracovního prostředí, aby byla garantována například i kvalita vody a vzduchu vstupujícího do objektu a třeba i následná údržba budovy do budoucna se zřetelem na další body WELL certifikace. Je nutné, aby i další prostředky pro zdravý způsob života byly nájemcům volně dostupné – například variabilita pracovních prostor, biofilie, přístupnost objektu pro lidi se sníženou pohyblivostí a dalšími omezeními, světelné podmínky pro práci, zázemí pro sport a relaxaci a další,“ podotýká Eva Nykodymová ze společnosti Skanska.

Chcete certifikát WELL? Řešte projekt komplexně již od začátku!

Získání certifikace WELL je obdobně časově náročné jako u hodnotících systémů LEED a BREEAM. Celý proces probíhá ve dvou fázích. První je dokumentační, po které se následně přistupuje k měření a ověření parametrů přímo na místě. To podle Petry Hajné ze společnosti Skanska přidává certifikátu na věrohodnosti a zvyšuje jeho hodnotu. Hajná dále upozorňuje, co je pro naplnění všech kritérií nezbytné: „Klíčová je včasná implementace všech požadavků certifikace WELL do projektu. Toto by mělo proběhnout již při samotném návrhu stavby, protože jakékoli pozdější úpravy vedou ke komplikacím, zdržení a prodražení. Nelehkou otázkou je i samotný výběr materiálů, a to zejména s ohledem na obsah organických těkavých látek či olova. Použité materiály musí vyhovovat certifikačním požadavkům, najít takové materiály s potřebnými osvědčeními na českém trhu je však opravdu obtížné. Důležitá je dále i podpora a spolupráce celého týmu, počínaje investorem přes architekta až po jednotlivé subdodavatele a správce objektu.

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace napříč oborem šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Její misí je podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí, zvyšující kvalitu života. Rada má v současné době více než 70 členů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.