Legionely - aktuálně diskutované nebezpečí, opatření pro ochranu stále nejsou definována
Problém hygieny vody se dostal opět do popředí zájmu. Příčinou je smrt německého turisty, který zemřel na nákazu legionellou po plavbě na výletní lodi Ocean Monarch.
Pojednání více či méně odborných na toto téma je mnoho, již např. v r. 1993 se objevil v Českém instalatéru obsáhlý článek prof. Skokana Bakterie legionely opět ohrožují naše zdraví, který měl volné pokračování v roce 1999. Z tohoto pokračování je níže citováno a je zarážející, jak další 4 roky neubraly nic z jeho aktuálnosti. Respektive, že se na technických řešeních instalací vody v budovách v tomto směru mnoho nezměnilo, ačkoliv fakt, že právě z čeho a jak je vodovod proveden a jak je provozován, je alfou a omegou zajištění hygieny.
Je souhrou náhod, že právě nyní pořádá Společnost pro techniku prostředí, sekce zdravotní a průmyslové instalace odborný seminář Požadavky na projekty vnitřního vodovodu. Zajištění hygieny a komfortu. (17.9.2003 - Praha, 21.10.2003 - Brno, více), na kterém bude přednášet i RNDr. V. Drašar, který se výzkumu legionel věnuje již dlouhou dobu, a kde se bude rovněž hovořit o dalších nových požadavcích na vodovody a budou představena zařízení, která novým požadavkům odpovídají.
Technické možnosti pro zamezení infekce jsou úkolem projektantů, kteří je mají uplatňovat v projektu, a také provozovatelů zařízení, kteří mají technické možnosti využívat.
Zároveň je třeba upozornit, že 28.8.2003 zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách návrh vyhlášky, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu. Kromě změn v oblasti pitné vody je důležité, že jsou nově ve vyhlášce uvedeny požadavky na teplou vodu (více).
I nadále budeme situaci sledovat a nové informace zveřejníme.
Tisková zpráva, která byla impulsem nových úvah o tomto nebezpečí:
MF Dnes 26.8.2003:
Němec nakažený legionellou zemřel - Na lodi se plavilo na 300 lidí, mezi cestujícími byli i Češi.
Legionářská nemoc, která se objevila na výletní lodi Ocean Monarch, má první oběť. Agentura DPA oznámila, že jeden z nakažených německých turistů zemřel. Na lodi se plavilo kolem Grónska přes 300 lidí, většinou Němců. Ostatní turisté jsou z Francie, Česka a Japonska. Další z nemocných Němců se léčí v Hannoveru. Už na palubě u něj byla diagnostikována chřipka, ale v nemocnici se zjistilo, že jde o nákazu legionellou. Odborníci už registrují i podezření na onemocnění u dalších sedmi německých cestujících.
Podle údajů dolnosaského ministerstva zdravotnictví nákazu vyvolaly bakterie ze znečištěné vody na lodi. Německé úřady upozornili všechny pasažéry, aby se s jakýmikoli chřipkovými příznaky dostavili neprodleně k lékaři, protože nemoc může propuknout ještě v příštích dnech.
Prof. Ing. V. Skokan, DrSc. - Bakterie legionely opět ohrožují naše zdraví
(Český instalatér 1/99- zkráceno):
V minulém roce (1998) nastala situace, kterou je možno charakterizovat jako kvalitativní změnu - zvrat v dosavadním nazírání na problematiku legionel v ČR. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) došlo k tragické události pro několik pacientů, kteří zde prodělávali transplantace. Z počátku se udával počet úmrtí 4 a nyní dokonce 7 pacientů. Za příčinu úmrtí je považována bakterie Legionella-pneumophila. Při tomto počtu úmrtí v jedné lokalitě by bylo již možno uvažovat o nástupu epidemie - první v ČR. Pacienti v IKEM měli sníženou imunitu, takže byli pro onemocnění legionelózou vnímavější. Přesto však je nutno hledat pravou příčinu nákazy v nevhodné technologii přípravy teplé užitkové vody (TUV) a možná i v méně důsledné kontrole zdravotní nezávadnosti TUV.
Připomeňme si alespoň stručně dvě formy onemocnění bakteriemi rodu Legionella. Bakterie legionely byly poprvé zaregistrovány v roce 1976, když na sjezdu amerických legionářů v hotelu Bellevue-Stratford ve Philadelphii onemocnělo 5 % účastníků tehdy ještě přesně neidentifikovatelnou nákazou, pojmenovanou později (vzhledem k místu nákazy) legionářskou nemocí. Úmrtnost v této lokalitě byla natolik vysoká (cca 15 % onemocnělých), že započal intenzivní výzkum příčin choroby. Přibližně o 10 let později, v roce 1985 se opakovala v anglické nemocnici ve Staffordu obdobná velká epidemie, při které byla úmrtnost ještě vyšší (přes 20 % onemocnělých). Dnes je známo mnoho dalších lokalit výskytu z celého světa. Kromě legionářské nemoci se vyskytuje i druhá forma onemocnění, známá pod označením "Pontiacká horečka". Označení dostalo toto onemocnění podle města Pontia ve státě Michigan v USA. Vypukla zde epidemie, při které onemocněla velká většina osob přítomných v budově, avšak vyléčení zde bylo spontánní. Při legionářské nemoci se popisují příznaky podobající se atypické pneumonii, při pontiacké horečce jsou příznaky podobné chřipce. Klinické příznaky onemocnění sledují mikrobiologové spolu s lékaři a udávají možnost léčení.
Dnešní situace v ochraně proti nákaze legionelózou lze charakterizovat takto:
|
Z hlediska potřeb technické praxe si musíme uvědomit za prvé, v jakém prostředí se legionely vyskytují, přežívají a množí se. Za druhé si musíme vyjmenovat místa, tj. z hlediska technických zařízení budov jednotlivá zařízení, která mohou být hostitelským místem legionel.
Prostředím pro výskyt bakterií Legionell je voda ve všech svých formách. Legionely byly nalezeny v tekoucích i stojatých vodách řek, jezer a rybníků, jsou v dešťových a odpadních vodách, v některých minerálních a studničních vodách, ve vodách plaveckých bazénů a různých nádrží i v hromádkách sněhu na okraji vozovek. Vyskytují se ve vodním aerosolu (jemné mlze), kde jsou zvláště nebezpečné, protože mohou být vdechnuty přímo do plic. Jsou v materiálech obsahujících vodu tj. i v půdě.
Likvidaci bakterií je možno provádět chlorováním, UV zářením, případně společně s ultrazvukem nebo v magnetickém poli (samotné magnetické pole mikroorganizmy neovlivňuje) a dále s použitím filtrace. I když existuje firma, vyrábějící zařízení pro dezinfekci pitné vody filtrací spolu s UV zářením v magnetickém poli, je filtrace vhodná spíše pro vzduchotechnická zařízení. Dobře proveditelná a bezpečná je termická dezinfekce, která se doporučuje u systémů rozvádějících teplou užitkovou vodu. Lze ji provádět při ústředním akumulačním nebo i smíšeném ohřevu TUV a při ohřevu v místních akumulačních ohřívačích. Řada špičkových výrobců místních akumulačních ohřívačů termickou dezinfekci využívá a ve svých ohřívačích instaluje automatiku na pravidelné občasné krátkodobé přehřátí obsahu vody v zásobníku. Zde si musíme připomenout, že popsaná poměrně složitá opatření nejsou zapotřebí při místním průtokovém ohřevu TUV.
Největším problémem při termické dezinfekci TUV je správná volba teploty TUV jak v ohřívačích, tak v rozvodu a u výtoku. V dalším rozboru uvažujeme převažující část výstavby tj. obytné budovy a budovy občanské výstavby (kromě technologických provozů -např. kuchyně hromadného stravování a prádelny, a kromě budov mateřských škol, domovů důchodců a podobných budov, u kterých jsou rozhodující specifické požadavky).
Teplota TUV se řídí následujícími požadavky:
|