Dotace na zachytávání a využití srážkových a šedých vod

Ilustrační obrázek, Praha, foto redakce
Výzva se soustředí na zachytávání a využití srážkových a šedých vod.
Podporu lze získat na vsakování či retenci dešťové vody, podzemní akumulační nádrže na zachytávání srážkových vod a jejich opětovné využití, např. ve formě zálivky veřejné zeleně.
Finance mohou být poskytnuty rovněž na propojené systémy modrozelené infrastruktury nebo zelené střechy.
86. výzva - Zachytávání srážkových a šedých vod a jejich další využití
Výzva je součástí balíčku adaptace na změnu klimatu
Největší objem peněz míří na pomoc obcím, krajům a dalším subjektům veřejného sektoru s budováním opatření, které napomáhají chránit krajinu a sídla před důsledky probíhající změny klimatu.
2 výzvy:- na zachytávání a využití srážkových a šedých vod
- na revitalizaci parkových areálů a sídlištní zeleně, nejčastěji výsadbou a ošetřením dřevin a stromů
„Výzvy mají za cíl podpořit adaptační projekty v obcích a městech. S probíhající změnou klimatu je stále větší výzvou bojovat proti suchu a udržet vodu v krajině. Proto je zásadní zachytávat srážkové vody a předcházet tak následkům sucha. Veřejná zeleň v sídlech napomáhá ochlazovat teplotu v obcích a je tak důležitým faktorem v boji s oteplováním,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává:
„Obě oblasti podporujeme dlouhodobě. Od roku 2021 jsme z OPŽP přispěli již celkem 940 miliony korun na 129 projektů k zadržování dešťové vody. Hospodaření s dešťovou vodou financujeme i z prostředků Národního plánu obnovy, zde jsme rozdělili více než 815 milionů korun na 203 klimatických projektů. Sídelní zeleň jsme z minulé výzvy zadotovali 87 miliony Kč v rámci 14 podpořených projektů.“