logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Kamna na dřevo už jen pro bohaté? Potřebujeme, aby se MPO zasadilo o změnu

Návrh Evropské komise na změny Nařízení o ekodesignu přináší zásadní hrozbu pro výrobce kotlů a kamen na biomasu. Navržené emisní a technické požadavky by mohly vyřadit až 90 % výrobků z trhu a dramaticky zvýšit jejich cenu.

Kolega Ing. Zdeněk Lyčka, a to i z pozice předsedy APTT a jako dlouholetý odborník na pevná paliva, se intenzívně podílí na dokumentech za českou stranu pro Brusel, ale i na vyjádřeních a komentářích pro média. Děkujeme, že TZB-info je tak mezi prvními, kdo má relevantní informace. A také za opravy všech vyjádření v mediálním prostoru, které diplomaticky řečeno nejsou mnohdy úplně přesná.


Komentář pro Seznam.cz

Seznam se ptal na celý rámec, tedy co konkrétně chtěla EK ohledně kotlů změnit a na srovnání s tím, jaká pravidla pro kotle platí nyní.

Ing. Zdeněk Lyčka:

"Na úvod je nutné si ujasnit základní fakta. V médiích se obecně hovoří o jakési chystané směrnici EcoDesign2027 pro kotle a kamna, ovšem nic takového neexistuje. Existuje rámcová Směrnice 2009/125 o ekodesignu, která popisuje "politické" požadavky na ekodesign všech výrobků. Pro každou kategorii výrobků (ledničky, žehličky, kotle, kamna,...) pak Evropská komise (EK) vydává zvláštní Nařízení Komise (EU), ve kterých jsou definovány konkrétní požadavky pro každou kategorii výrobků zvlášť. Pro kotle na pevná paliva je to NK (EU) 2015/1189, které se začalo uplatňovat v roce 2020, pro lokální spotřebiče na pevná paliva (kamna, krby) to je NK (EU) 2015/1185, které začalo platit v roce 2022. I když se jedná o podobné spotřebiče (kotle a kamna), platí pro ně jiné metody zkoušení i jiné požadavky na emise a účinnosti. V roce 2022 se rozhodla EK "aktualizovat" obě NK, tedy NK pro kotle a NK pro lokální spotřebiče.
U obou kategorií výrobků (kotle, kamna) komise navrhla změnit požadavky takovým způsobem, že by to znamenalo opravdovou revoluci v oboru vytápění domácností biomasou, ovšem spojenou s tím, že by cena nových kotlů a kamen vzrostla o desítky tisíc korun, a tím pádem by se staly cenově nedostupnými výrobky pro velkou část obyvatel celé EU. Ti by bezesporu udržovali své již zastaralé spotřebiče v provozu neúměrně dlouho, což by vedlo ke zhoršení životního prostředí.
EK navržené změny by plošně zásadním způsobem zpřísnily všechny požadavky na kotle i kamna. Prakticky veškeré nové požadavky jsou absurdní, ovšem ty nejvíce absurdní požadavky jsou u obou kategorií spotřebičů odlišné.

  1. "U kotlů na pevná paliva bylo navrženo revoluční snížení emisních limitů pro prachové částice z původního požadavku 60 mg/m3 u kotlů na dřevo a 40 mg/m3 u peletových kotlů na absurdní limit 3 mg/m3 , což je snížení na 5 % původního požadavku!!!!!!!.
    Tak nízké emise jsou u malých kotlů současnými přístroji prakticky neměřitelné. Docílit jich lze pouze instalací elektrostatických odlučovačů, jejichž průměrná cena se nyní na EU trhu pohybuje okolo 2 tisíc euro. O to víc by musely ceny současných kotlů minimálně narůst.
    Další těžce realizovatelnou podmínkou u kotlů na biomasu je požadavek na zvýšení účinnosti minimálně o 5 %. Již nyní požadované hodnoty účinnosti jsou tak vysoké, že jsou z fyzikálního hlediska na hranici dosažitelného běžnými kotli. Zvýšení účinnosti o 5 % by se dalo docílit snížením teploty spalin za kotlem o 80 - 90 °C. Toho by mohly dosáhnout pouze kondenzační kotle, které by musely být vyrobeny z antikorozního materiálu, tudíž opět další výrazné dražení. Zásadním způsobem by to ale zvýšilo i nebezpečí požárů domů, protože při teplotě spalin v komínu 50 °C a nižších by se v něm vytvářely silné dehtové vrstvy, které by dříve nebo později zahořely, což je vždy vysoké požární nebezpečí.
    Těžce dosažitelné by bylo také snížení limitů pro emise oxidu uhelnatého CO z původních 700 mg/m3 u kotlů na dřevo na 350 mg/m3 a emisí uhlovodíků OGC z původních limitů 30 mg/m3 na navrhovaných 10 mg/m3 . To by šlo za použití katalyzátorů, tedy další navýšení ceny."
  2. "U lokálních spotřebičů na dřevo je zcela absurdním navrhovaný požadavek na povinné vybavení topidel tzv. systémem automatického řízení spalování (ACC). To by znamenalo povinou instalaci lambda sondy do kouřovodu, instalaci servopohonů pro plynulé řízení přívodu spalovacího vzduchu. Celý systém by musela řídit elektronická regulace, která by regulovala chod spotřebiče podle požadavků dálkově napojeného pokojového termostatu. To by znamenalo povinnou elektrickou výbavu každých, i těch nejobyčenějších kamínek na dřevo. Další absurditou je návrh, aby byly při certifikaci nové spotřebiče zkoušeny podle zcela nové a neověřené metodiky. Je to absurdní o to víc, že teprve od listopadu letošního roku musí být nové spotřebiče certifikovány podle nové evropské normy EN 16 510, která používá ale úplně odlišnou metodiku než je ta navržená EK a podle které by se nové výrobky musely zkoušet již příští rok."
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.