logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Reklama

PKN Orlen tvrdí, že po zákazu ruské ropy se postará o zásobování regionu

Polská firma PKN Orlen je v případě zákazu dovozu ruské ropy schopna zásobovat celou střední a východní Evropu, uvedla dnes agentura PAP s odvoláním na sdělení firmy.

Reklama

Orlenu patří české rafinerie. Úplný zákaz dovozu ruské ropy do konce roku navrhuje Evropská komise v šestém balíku sankcí, které mají přimět Rusko ukončit agresi proti Ukrajině.

PKN Orlen tvrdí, že je na takovou situaci připraven.

"V okamžiku zřeknutí se dodávek z východu udrží PKN Orlen stabilní zásobování ropou nejen Polska, ale celé střední a východní Evropy. Koncern je připraven na každý scénář a splní pokyny vyplývající z mezinárodních sankcí," sdělila firma.

Koncern připomněl, že od začátku ruské invaze nenakupuje ruskou ropu Ural na spotovém trhu (tedy na volném trhu za tržní cenu - pozn. ČTK) a mezitím objednal pro rafinerie v Polsku, Česku a Litvě již 30 tankerů s alternativními druhy ropy.

"Diverzifikace a stabilita dodávek ropy do všech rafinerií skupiny Orlen je prioritou už čtyři roky. Skupina mezitím navázala a posílila kontakty s producenty suroviny ve světě. Koncern dovezl a zpracoval 100 různých druhů ropy z oblastí mimo Rusko," zdůraznil Orlen a dodal, že podniknuté kroky reálně posílily energetickou bezpečnost nejen Polska, ale celého regionu.

Ještě v roce 2013 rafinerie v polském Plocku zpracovávala skoro ze 100 procent ropu z Ruska. V současnosti tento podíl klesl na méně než 50 procent a v celé skupině dokonce na 30 procent, tvrdí firma.

PKN Orlen uvádí, že v šesti rafineriích v Polsku, Česku a Litvě zpracovává 29,5 milionu tun ropy, dodal PAP.

Zatímco Polsko uvádí, že je připraveno přejít na jiný druh ropy, slovenský ministr hospodářství Richard Sulík dříve řekl, že jediná slovenská rafinerie Slovnaft takto postupovat nemůže. Změna technologie by podle něj trvala několik let. Obtíže naznačilo i Maďarsko, které podle tamního ministra zahraničí Pétera Szijjártóa nezvládne bez ruské ropy fungovat.

V Česku je situace jiná než na Slovensku a v Maďarsku. Mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl dnes ČTK řekl, že společnost v posledních letech významně rozšířila počet zemí, ze kterých ropu odebírá. Litvínovská rafinerie je po technologické stránce schopna zpracovat druhově podobné typy ropy, jako je ta ruská. V kralupské rafinérii se dlouhodobě zpracovává pouze ropa dovážená z jiných zemí než Ruska.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.