Budova TELEHOUSE - přestavba a přístavba objektu telefonní ústředny v Praze 6
Budova TELEHOUSE, zdroj Schindler Seko architekti
V nové architektonické a konstrukční koncepci je stávající technologie integrována a vytváří jeden kompaktní funkční celek – technologický sarkofág skrytý uvnitř nové budovy.
Budova TELEHOUSE vznikla přestavbou a přístavbou objektu telefonní ústředny z konce 70. let 20. století. Původní objekt byl navržen jako čistě technologický dvoupodlažní sokl doplněný třemi ustoupenými podlažími, které byly převážně určené pro administrativu. Všechny telekomunikační technologie jsou zachovány a po celou dobu výstavby zůstaly v plném provozu. V nové architektonické a konstrukční koncepci je stávající technologie integrována a vytváří jeden kompaktní funkční celek – technologický sarkofág skrytý uvnitř nové budovy.
Hmotový koncept budovy tvoří tři 18 metrů široké kancelářské prsty orientované ve směru sever-jih se vzájemným odstupem 12 metrů. Rozměry tak navazují na šestimetrovou modulaci zachovávaných konstrukcí. Do dvorů mezi prsty jsou umístěna dvě prosklená vertikální komunikační jádra, která vycházejí z hlavní vstupní haly umístěné uprostřed půdorysu.
Nový pětipodlažní suterén, využitý převážně pro parkování, obepíná stávající konstrukce a kabelovny. Úroveň hlavní římsy bloku umožnila umístit nad zachovávanou konstrukci šest nových podlaží. Její omezená nosnost podmínila použití lehkých stavebních metod - jako jsou dutinové stropní panely umístěné na ocelových nosnících Peikko a nosnými fasádními stěnami.