logo TZB-info

TZB studio
zobrazit program

Reklama

V Mladé Boleslavi začala stavba bioplynové stanice

Ilustrační foto, zdroj článek Gasnet, TZB-info

Ročně má zpracovat kolem 25.000 tun odpadu, zpočátku hlavně z jídelen, restaurací a obchodů s potravinami.

Reklama

V Mladé Boleslavi začala výstavba odpadové bioplynové stanice, její produkci využije městská hromadná doprava pro pohon autobusů na stlačený plyn (CNG). Investice přesáhne 360 milionů korun, s plánovanou nadstavbou pro čištění bioplynu, výrobu biometanu a plnicí stanici půjde o 430 milionů korun. Novinářům to při dnešním zahájení stavby řekli zástupci města a společnosti Compag Mladá Boleslav, která zajišťuje odpadové hospodářství na Mladoboleslavsku.

Stanice vznikne na okraji průmyslové zóny Plazy, se zahájením zkušebního provozu se počítá do roka.

Odpadové bioplynová stanice má ročně zpracovat kolem 25.000 tun odpadu, zpočátku hlavně z jídelen, restaurací a obchodů s potravinami. Po plánovaném rozšíření areálu o třídicí linku a stanici CNG bude areál schopný částečně zpracovávat i komunální odpad, respektive jeho biologicky rozložitelnou část.
“Produktem bude nejen biometan respektive bioCNG jako palivo pro Dopravní podnik města Mladá Boleslav, ale také biologické hnojivo pro použití v zemědělství,” řekl novinářům jednatel firmy Compag Radek Lizec.

“Až tady bude třídicí linka pro komunální odpad, tak bude zčásti využit i komunální odpad a autobusy budou jezdit na směs odpadu, který bude pocházet z kuchyní a komunálního dopadu,” dodal mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati. Nyní v Mladé Boleslavi jezdí přes 20 autobusů na stlačený zemní plyn a další chce město pořizovat.

Přečtěte si také Poslanci rozhodují o biometanu. Obnovitelný plyn může nahradit až čtvrtinu spotřeby v domácnostech Přečíst článek
 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.