logo TZB-info

Reklama

Nejvíce oxidu uhličitého v ČR loni vypustila elektrárna Počerady

Nejvíce oxidu uhličitého (CO2) ze zdrojů v Česku loni opět vypustila elektrárna Počerady - přes 4,5 milionu tun.

Reklama

Elektrárnu loni provozoval ČEZ, od letošního ledna patří do skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Na druhém místě je elektrárna Tušimice II. Uhelný zdroj, který provozuje ČEZ, loni vypustil více než 3,7 milionu tun CO2. Obě elektrárny byly největšími znečišťovateli i v předchozí statistice. Na data ze systému obchodování s emisními povolenkami, která zveřejnila Evropská komise, dnes v tiskové zprávě upozornily ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha. Provozovatelé elektráren v reakci uvedli, že čísla jsou logicky způsobena velikostí těchto zdrojů.

Elektrárna Počerady proti roku 2019 vypustila loni zhruba o 200.000 tun CO2 méně. U elektrárny Tušimice II pokles činí zhruba milion tun CO2. Třetím největším znečišťovatelem je, stejně jako v předchozí statistice, paroplynová elektrárna Vřesová Sokolovské uhelné. Ta loni vypustila přes 3,2 milionu tun CO2, v roce 2019 to bylo 3,9 milionu tun.

"Ekoaktivisté sice hovoří o emisích, ve skutečnosti však Elektrárnu Počerady pravidelně přibíjejí na klimatický pranýř kvůli tomu, že vyrábí nejvíce elektřiny. Výzvu nicméně rádi přijímáme a již brzy zahájíme několikamiliardovou ekologizaci tohoto klíčového zdroje pro stabilitu české elektrizační soustavy, který nedávno obhájil certifikát pro ostrovní provoz," řekl dnes ČTK mediální zástupce Sev.en Energy Petr Dušek.

"V čele žebříčku se překvapení nekoná - umístila se tam velká plýtvavá elektrárna Počerady, která podobně jako elektrárna Chvaletice nikdy neprošla komplexní rekonstrukcí a která nedodává žádné teplo," uvedl Lukáš Hrábek z Greenpeace. "Obě si teď žádají o výjimky z emisních limitů, aby mohly být provozovány i nadále. Ať už vláda rozhodne o konci uhlí jakkoli, je jasné, že Počerady i Chvaletice by se měly co nejdříve uzavřít. Zvlášť v situaci, kdy Česká republika vyváží více elektřiny, než tyto dvě elektrárny dohromady vyrobí," dodal. O dočasnou výjimku ČEZ požádal loni v březnu.

"Elektrárna Počerady byla i loni největším jednotlivým zdrojem emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu. Vypustila více než všechny náklaďáky a autobusy dohromady. Pálí nejvíce uhlí ze všech elektráren a s nejnižší účinností. Vyrobená elektřina pokrývá jen část našeho vývozu," řekl energetický expert Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Do desítky největších zdrojů CO2 v Česku patří sedm uhelných elektráren a tři průmyslové podniky. "Ve všech případech je však hlavním důvodem vysokých emisí využívání uhlí," podotkli zástupci ekologických organizací.

Také podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže jsou v čele žebříčku logicky největší uhelné elektrárny. "Důležitý je ale trend snižování emisí. Emisní intenzita skupiny ČEZ na vyrobenou elektřinu loni poklesla o více než deset procent a letos předpokládáme další pokles o více než 12 procent. ČEZ naplňuje svoji strategii postupného přechodu k nízkoemisní až bezemisní výrobě elektřiny – postavené na obnovitelných zdrojích a jaderné energetice, doplněné paroplynovými zdroji pro potřeby teplárenství. Ta se dále zpřesňuje a urychluje," uvedl.

Uhelná komise loni v prosinci doporučila vládě ukončit využívání uhlí v Česku do roku 2038. Ministry termín rozděluje. Materiál Uhelné komise tak byl počátkem února stažený z jednání vlády, aby ho mohla připomínkovat ministerstva a vybrané instituce. Stejně jako komise volily mezi lety 2033, 2038 a 2043. Proti scénáři doporučeném komisí jsou také ekologické organizace. Odklon od uhlí by podle nich měl nastat nejpozději do roku 2033.

10 největších českých zdrojů oxidu uhličitého v roce 2020:

Zdroj (elektrárna, továrna)Emise CO2 (tuny)
Počerady (uhelná elektrárna)4 554 400
Tušimice 2 (uhelná elektrárna)3 729 131
Vřesová (elektrárna na plyn vyrobený z uhlí a zemní plyn)3 264 758
Prunéřov 2 (uhelná elektrárna)2 849 359
Třinecké železárny (železo, ocel)2 843 953
Liberty Ostrava (železo, ocel)2 341 035
Chvaletice (uhelná elektrárna)2 242 402
Unipetrol (rafinérie, chemická výroba)2 230 173
Ledvice (uhelná elektrárna)2 209 071
Kladno (uhelná elektrárna)1 749 714
 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2021, všechna práva vyhrazena.