logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Do plynárenské sítě v ČR se bude čím dál více vtláčet i biometan

Do plynárenské soustavy v ČR se bude čím dál více vtláčet i biometan. Nejvhodnější metoda, jak tak činit, by měla být známá do dvou let.

Reklama

Do roku 2030 by mělo být do plynárenských sítí v Česku ročně dodáváno až 500 milionů metrů krychlových biometanu, tedy přibližně šest procent současné spotřeby zemního plynu. Z toho asi 40 procent by mělo pocházet z odpadních surovin, jako jsou čistírenské kaly a nejrůznější bioodpady. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz (ČPS).

Biometan lze vtlačovat do plynárenské distribuční soustavy díky jeho srovnatelným vlastnostem se zemním plynem. Na společném výzkumném projektu v oblasti spolupracuje svaz s konsorciem firem SEVEn Energy a SIMONE Research Group. Částkou téměř deseti milionů korun ho podpořila Technologická agentura ČR. ČPS upozornil, že zapojení biometanu mezi zdroje energetického mixu je pro Česko nutností pro splnění národního cíle podílu obnovitelné energie v sektoru dopravy, který je EU stanoven na 14 procent.

"Cílem projektu je vyvinout a ověřit možnost dodávky biometanu do distribučních plynárenských sítí, aniž by bylo nutné zvyšovat spalné teplo biometanu na úroveň zemního plynu přídavkem energeticky hodnotnějšího plynu, kterým je typicky propan. Pokud se nám to podaří, zjednodušíme cestu pro využití biometanu v tuzemském plynárenství," řekla dnes výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská.

Vše, co funguje na zemní plyn, bude podle ní fungovat i na biometan bez nutnosti jakýchkoli úprav technologie a dalších investic. "To si u nás mohou už v praxi vyzkoušet majitelé vozidel na stačený zemní plyn (CNG). Biometan v podobě BioCNG do sítě začalo vtláčet Energetické centrum recyklace Rapotín," uvedla Kovačovská. Zařízení na výrobu biometanu z bioplynu zprovoznila investiční skupina Energy financial group (EFG) v Rapotíně na Šumpersku loni na podzim.

V rámci aktuálního projektu SmartInject vznikne podle svazu model distribuční plynárenské sítě, kde budou simulovány různé provozní stavy při připojení výrobny biometanu. Model bude postupně upravován na základě měření toků v síti, z čehož vzejde skutečné složení ideální směsi plynu.

"Výsledkem bude metodický postup ve formě normativního dokumentu a softwarový nástroj, které umožní stanovení správného spalného tepla směsi biometanu a zemního plynu," řekl dnes technický ředitel SEVEn Energy Tomáš Voříšek. ČPS má roli garanta projektu s cílem získané výsledky a postupy vyvinuté v rámci projektu následně napomoci aplikovat u dalších obdobných projektů. "Využití výsledků projektu je možné očekávat přibližně za dva roky," dodala Kovačovská.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.