logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

ČEZ kvůli malým reaktorům oslovil Číňany, Rusy nebo Argentince


© Fotolia.com

Vyplývá to z prezentace výkonného ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II Martina Uhlíře na dnešní konferenci o malých jaderných reaktorech v Praze.

Reklama

Mezi 11 firmami, které ČEZ oslovil s žádostí o sdílení podrobných technických informací k možné stavbě malých jaderných bloků (SMR) v ČR, jsou kromě amerických podniků také čínská, ruská, francouzská, britská, jihokorejská a argentinská společnost. Odpovědi podle něj ČEZ očekává do konce února, poté je vyhodnotí.

"Spíše než firmy jsou to vybrané designy. Vybrali jsme si, že se teď budeme věnovat lehkovodním reaktorům, většina z těch designů jsou tlakovodní reaktory. Vybrali jsme si seznam firem, které pro nás znamenají vzorek, který chceme zkoumat dál do většího detailu. Neznamená to ale, že by firmy, které nejsou na seznamu, byly do budoucna znevýhodněny," řekl dnes ČTK Uhlíř.

Se dvěma z vytipovaných firem už ČEZ podepsal memorandum o porozumění. Jde o americké společností NuScale a GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). "Další podpisy nevylučuju," uvedl Uhlíř. ČEZ bude podle něj u konkrétních reaktorů zajímat použité technologie, ekonomické aspekty, možnosti dopravy těžkých a rozměrných komponent nebo možnosti zapojení českého průmyslu.

Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil loni na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na začátku letošního února doplnil, že malé modulární reaktory mohou být řešením pro bezemisní a zároveň stabilní výrobu elektřiny a tepla. Odborníci však upozorňují na to, že ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí.

Uhlíř zopakoval uvažování ČEZ, že malé modulární reaktory by mohly být do budoucna doplňkem plánovaného tradičního velkého jaderného bloku, který má být postaven v Dukovanech. Se zájemci o stavbu nového dukovanského bloku v těchto dnech ČEZ a tým vládního zmocněnce Jaroslava Míla intenzivně jedná.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dostupných informací aktuálně zajímá pět firem - ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a severoamerický Westinghouse.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na konci ledna potvrdil, že výběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo být zahájeno už letos. Premiér Babiš po listopadovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Beneš tehdy cenu nového zdroje odhadl řádově mezi 140 až 160 miliardami korun. Finální částka podle něj vzejde z výsledků výběrového řízení.

Malé reaktory, u kterých ČEZ požádal o bližší informace:

TypFirmaStát
ACP100CNNCČína
CAREMCNEAArgentina
mPowerGener. mPower LLC - B&W a BechtelUSA
NuwardCEA, EdF a Naval GroupFrancie
NuScaleNuScale PowerUSA
RITM-200OKBM AfrikantovRusko
SMARTKAERI, KEPCOJižní Korea
SMR-160Holtec InternationalUSA
UK SMRRolls-RoyceVelká Británie
Westinghouse SMRWestinghouseUSA
BWRX300GE/HitachiUSA/Japonsko

Zdroj: ČEZ

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.