logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vloni poklesl počet černých odběrů

Zákazníci Pražských vodovodů a kanalizací se v loňském roce chovali odpovědněji. Poklesl počet nelegálních odběrů pitné vody i černá produkce odpadních vod.

Reklama

Za oba tyto přestupky PVK loni nafakturovaly částku přesahující 2,3 miliónu korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření, způsobené škody a sankce. Ve srovnání s rokem 2018 je to zhruba o jeden milión korun méně. „Celkem jsme za uplynulý rok prošetřili 379 případů černých odběrů vody a produkce odpadních vod, o rok dříve to bylo 501 případů,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Z celkových 214 případů nelegální produkce odpadních vod jich pracovníci PVK prokázali 78 procent. „V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty,“ řekl Mrázek. U černých odběrů vody firma prošetřila 165 případů a podařilo se jich prokázat 114. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (66 %), neměřená odbočka před vodoměrem (13 %) a neevidovaná vodovodní přípojka (12%). „Jeden z největších případů loňského roku se odehrál v Libni, kdy jsme zjistili neměřenou odbočku před fakturačním vodoměrem. Zákazníkovi jsme zpětně nafakturovali sto tisíc korun za vodné a stočné,“ popsal vedoucí oddělení odečtů a technické podpory PVK Petr Benák.

PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních resp. srážkových vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu. PVK také kontroluje objekty, které nejsou v její databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. Do soukromých objektů zaměstnanci PVK vstupují vždy za přítomnosti vlastníka objektu. PVK žádají i příslušný místní úřad (státní stavební dohled) o případnou pomoc. Stav vypouštění odpadních vod zjišťuje PVK také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

Na základě přešetření PVK stanoví výši způsobené škody. Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání podle zákona o vodovodech a kanalizací se vypočítává. U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických (podnikajících) a právnických osob čtyři roky zpětně.

PVK provozují vodovodní síť v délce přes tři a půl kilometrů, délka vodovodních přípojek činí téměř jeden kilometr. Kanalizační síť včetně kanalizačních přípojek dosahuje necelých čtyř kilometrů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.