logo TZB-info


ČEZ Prodej musí SŽDC vrátit 1,1 miliardy korun, rozhodl soud

Datum: 7.2.2019 16:08  |  Autor: ČTK

Společnost ČEZ Prodej musí vrátit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 1,12 miliardy korun, které jí státní organizace v minulosti zaplatila za objednanou, ale neodebranou elektřinu.


© Fotolia.com

Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 4. ČTK to potvrdily obě strany sporu. Rozhodnutí je nepravomocné, ČEZ Prodej se plánuje odvolat.

SŽDC v roce 2008 objednala pro dopravce u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu na tři roky dopředu. Dopravci si ale pak elektřinu koupili sami levněji. Správa železnic tehdy zaplatila pouze za odebranou elektřinu, ČEZ Prodej však požadovala plnou cenu a podala na organizaci žalobu.

SŽDC částku zaplatila v roce 2015, což jí nařizovalo pravomocné rozhodnutí Vrchního soudu. V roce 2017 však vše zrušil Nejvyšší soud a věc vrátil soudům k opětovnému projednání. SŽDC následně na energetický podnik podala žalobu, ve které se domáhala vrácení zaplacené sumy.

Nejnovější rozhodnutí Obvodního soudu ukládá povinnost společnosti ČEZ Prodej vrátit zaplacenou částku, která se podle rozhodnutí stala po verdiktu Nejvyššího soudu bezdůvodným obohacením. Soud se ale nyní nezabýval tím, zda SŽDC měla objednanou elektřinu zaplatit celou nebo ne. To řeší soudy v samostatném řízení.

"ČEZ Prodej s názorem soudu nesouhlasí a po doručení písemného vyhotovení rozsudku proti němu podá odvolání k vyššímu stupni," řekl ČTK mluvčí energetické firmy Roman Gazdík.

SŽDC naopak verdikt soudu uvítala. "Potvrzuje správnost argumentace a postupu státní organizace," uvedla mluvčí Kateřina Šubová. Organizace chce nyní počkat na další postup protistrany, podle mluvčí je však rozhodnutí klíčové i pro další soudní spor.

Případ začal v prosinci 2008, kdy správce železnic uzavřel tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze téměř za tři miliardy korun ročně. Podle tehdy platného energetického zákona totiž nemohli dopravci kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí.

V polovině roku 2009 se ale zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si elektřinou koupí, SŽDC jim byla povinna poskytnout svoji síť. Vzhledem ke zlevňující elektřině toho dopravci využili, zejména České dráhy, a nakoupili si elektřinu znovu od ČEZ, tentokrát přímo. SŽDC tak zaplatila pouze část domluveného množství energie. ČEZ Prodej dal proto případ k soudu a škodu tehdy vyčíslil na 805 milionů korun. Částka se následně kvůli úrokům vyšplhala přes miliardu korun.

U soudu je vedle případu z roku 2008 ještě takřka identický spor za neodebranou elektřinu z roku 2011. ČEZ Prodej v tomto případě vyčíslila svůj ušlý zisk na 858 milionů korun.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

Rada EU schválila změny pravidel na trhu s plynem

15.4. 14:58   Pravidla upravující trh EU s plynem se v budoucnu budou vztahovat také na plynovody do třetích zemí a z nich. Novou podobu pravidel dnes přijala Rada EU a uzavřela tak celý legislativní proces. více >>>

Ve Fukušimě začali odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru

15.4. 14:53   Podle agentury Kjódó jde o první odstraňování paliva ze skladovacích bazénů z bloků 1 až 3, jejichž jádro se při havárii roztavilo. více >>>

Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla, lidé ušetří

14.4.2019 | ČTK
Většina tepláren v Česku dodala v uplynulé zimě kvůli počasí meziročně méně tepla, řada lidí by tak měla v platbách za tepelnou energii ušetřit.

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce má zpoždění, asi se prodraží

11.4. 16:42   Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce má opět zpoždění, termín spuštění třetího bloku se pravděpodobně opět posune. více >>>

Investoři mají rekordní zájem o zahraniční dluhopisy Saudi Aramco

9.4. 15:54   Hodnota objednávek prvních zahraničních dluhopisů největší ropné firmy na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, už překonala 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). více >>>
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2019, všechna práva vyhrazena.