logo TZB-info


Experti: Míl je odborníkem, rozhodnutí o bloku bude na Babišovi

Datum: 9.1.2019 11:27  |  Autor: ČTK

Nový vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl je dlouholetým odborníkem na energetiku a průmysl.


© Fotolia.com

Konečné rozhodnutí o způsobu financování a výstavby plánovaného nového jaderného bloku ale bude na premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho vládě. Shodla se na tom většina expertů a zástupců odborné veřejnosti, které dnes oslovila ČTK. Ekologové stále tvrdí, že Česko nový jaderný blok nepotřebuje.

Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem společnosti ČEZ a v poslední době působí jako Babišův poradce pro energetiku, se funkce ujme od února. V pondělí o tom rozhodla vláda, která rovněž pověřila nového zmocněnce změnou statutu stálého výboru pro jadernou energetiku tak, že předsedou výboru bude premiér. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), která mu předsedala dosud, bude místopředsedkyní.

Dosavadní zmocněnec Ján Štuller dnes ČTK řekl, že o organizačních a personálních změnách ve výboru se na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) diskutovalo už před Vánoci, pondělní rozhodnutí tak pro něj překvapením nebylo. "Na MPO zůstávám do konce ledna a pak se uvidí," dodal.

Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák míní, že dosavadní činnost jaderného zmocněnce měla spíše podobu nekritického nadšení pro jadernou energetiku. Podotkl, že pokud dá Míl prostor také kritickým hlasům, půjde o vítanou změnu. "Nové reaktory se s drtivou pravděpodobností neobejdou bez nějaké formy dotací. Proto je třeba, aby byly ekonomické analýzy dostupné k veřejné oponentuře. Bez kritické zpětné vazby hrozí české energetice podobná kalamita, jako když české dálnice zasype sníh," dodal.

"Jestli je to dobrá osoba se ukáže, až bude připravovat a plnit úkoly z Národního akčního plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE). Zatím slyším na pana Míla většinou pozitivní ohlasy, ale počkejme si," uvedl předseda sdružení Energetické Třebíčsko a bývalý starosta Dukovan Vítězslav Jonáš, který stavbu nového bloku podporuje.

"Zmocněnec pro jadernou energetiku by měl být někdo, kdo dobře zná situaci ohledně staveb jaderných elektráren ve světě a dokáže podle toho rozhodovat, co je a co není dobré pro Česko. U Jaroslava Míla ale vyvolává značné pochybnosti jeho spojení s polostátním ČEZ a provázání na několik generací politiků, kteří tlačili na výstavbu jaderných reaktorů nezávisle na ekonomických a bezpečnostních rizicích," řekl ČTK předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Mílovo působení v ČEZ připomněl také ekonom a poradce investiční skupiny J&T Michal Šnobr, který je kritikem současného vedení energetické firmy. "Na druhou stranu se z české energetiky na dlouho vytratil a jeho 'vyjevení se' na současné pozici je překvapivé. Celé dohromady to ukazuje na personální vyprahlost nejen hnutí ANO, ale i státní správy v tomto směru. Energetika včetně té jaderné je dávno jinde a stát na to bohužel nedokáže odpovídajícím způsobem reagovat," dodal.

Svaz průmyslu a dopravy připomněl, že Míl byl v minulosti několik let jeho prezidentem. "Je zkušeným podnikatelem, působil ve vedení ČEZ, problematiku jaderné energetiky zná tak dobře jako málokdo," uvedl současný prezident svazu Jaroslav Hanák. Svaz doufá, že odvahu politicky rozhodnout o výstavbě jaderných bloků najde v nové funkci premiér Babiš.

Podle Edvarda Sequense z ekologického sdružení Calla lze chystanou změnu statutu výboru, která ho má podřídit přímo premiérovi, vnímat i jako důsledek nezvládnutí přípravy na straně MPO. "Všechny avizované termíny předložení analýz k výstavbě nových bloků vzaly za své, nic není zveřejňováno," uvedl. Krok označil za logický. "Odpovědnost by tedy měl mít premiér," doplnil.

Mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos připomněl, že ekologické organizace zveřejnily v prosinci stanovisko odmítající rozvoj jaderné energetiky v ČR. Požadují po vládě mimo jiné, aby změnila vládní výbor a zmocněnce pro jadernou energetiku na výbor i zmocněnce pro energetickou budoucnost. "Je nejvyšší čas, aby vláda přehodnotila svůj projaderný program, který stejně dlouho vázne na mrtvém bodě. Jakékoliv personální obměny na tom stěží co změní," dodal.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderných reaktorů v Británii

18.1. 12:25   Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderných reaktorů ve Walesu a zastavila i práce na dalším projektu v Oldbury-on-Severn v Anglii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). více >>>

Elektrárna Temelín letos přijme téměř 100 zaměstnanců

17.1. 11:41   Pětinu náborů tvoří dlouhodobě absolventi technických oborů středních a vysokých škol. více >>>

EPH plánuje v Británii zařízení na energetické využití odpadů

16.1. 17:07   Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského plánuje v Británii postavit zařízení na energetické využití odpadů. více >>>

Ve světě se utratí 400 miliard amerických dolarů na podporu ropných společností. Je to špatně?

16.1.2019 | Robinson Meyer, The Atlantic, překlad: Petra Šrubařová
Každý rok utratí světové vlády stovky miliard dolarů za zlevnění těžby a spalování fosilních paliv. Téměř se stejnou pravidelností se setkávají zástupci těchto vlád a prosí se navzájem, aby s tím přestali. Pak přijedou domů a sami v tom pokračují.

Světovou energetiku loni posílilo devět nových jaderných bloků, letos se očekává spuštění dalších čtrnácti

13.1.2019 | Radek Svoboda, Česká nukleární společnost
V loňském roce se k síti připojilo hned devět nových jaderných bloků o celkovém výkonu 10 400 MW. V roce 2018 rovněž čtyři bloky zahájily výstavbu, naopak definitivně odpojeny byly tři. Světová jaderná asociace WNA očekává, že by letos mohlo být zprovozněno čtrnáct nových reaktorů, včetně tří evropských.
 
 


ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2019, všechna práva vyhrazena.