logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vláda by měla v říjnu od MMR mít návrh zákona o sociálním bydlení

© lightpoet - Fotolia.com
© lightpoet - Fotolia.com

Vláda by měla v říjnu dostat návrh zákona o sociálním bydlení. Normu, která stanoví ale jen pravidla výstavby či pořizování sociálních bytů, by měly doplnit další novely a zákony.

Reklama

Týkat by se měly dávek, sociální práce s nájemníky či řešení exekucí. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek řekla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO). Roční výdaje na vybudování a rekonstrukce by podle ní mohly činit dvě miliardy korun.

"Nemáme ambici dát vše do jednoho zákona. Když bude mít zákon ambice vyřešit všechno - jak cihlu, tak služby, bude narážet na spoustu problémů," uvedla Dostálová. Dodala, že norma o sociálním bydlení se bude týkat jen "cihly", tedy vybudování sociálních bytů.

Zákon chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Na přípravě systému se pak podílejí i resorty práce, spravedlnosti a vnitra. "Alfa a omega, co řešíme, je povinnost obcí. Povinnost obcí je základ a být musí, musí být ale rozumná," uvedla Dostálová.

Sociální bydlení nebudou muset mít malé vsi. Budovat by se mělo v obcích, kde jsou škola, školka, zdravotní, sociální a jiné služby. Radnice by měly zmapovat, kolik jejich obyvatel žije v nevhodném či přelidněném prostoru a nemůže běžný byt na trhu sehnat. Podle tohoto takzvaného tržního selhání by pak sociální bydlení města a obce začaly stavět či rekonstruovat. Podle Dostálové jim to stát bude "stoprocentně financovat".

Vyrůst by mohly nové sociální domy s nejvýš 12 byty. Organizace na pomoc lidem v tísni a odborníci tento záměr kritizovali. Podle nich stát vytvoří jen své ubytovny a vystaví nová ghetta.

"Nikdy jsme nemluvili o ubytovnách, mluvíme o domě. Neumíme postavit jeden byt. Proto se bavíme o tom, že je to sociální dům," uvedla Dostálová. Podle ní každý byt bude mít vlastní kuchyň a koupelnu, sdílená bude například jen prádelna či kotelna jako v běžných domech. Pokud by města stavěla velké domy s větším počtem bytů, pětina z bytových jednotek by měla připadnout na sociální bydlení, dodala Dostálová.

Kolik by vybudování sociálního bydlení mohlo stát, naznačí podle ministryně v demisi čerpání peněz z integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Resort v něm nyní vyčlenil na nákup a výstavbu bytů pro obce dvě miliardy. Po týdnu obdržel žádosti o podporu za 800 milionů korun.

Sociální byt by mohli dostat jen lidé, kteří v místě žijí aspoň rok. Podle ministryně v demisi by problémovější nájemníci měli mít ve smlouvě zakotveno, že se jim bude věnovat sociální pracovník. Na sociální práci by mělo ministerstvo práce vydat zpočátku dvě miliardy ročně, pak by se částka snižovala. Změnit by se měly i dávky na bydlení. Místo příspěvku a doplatku by se měla vyplácet už jen jedna dávka. Dostálová řekla, že v sociálním bydlení bude regulované nájemné, které se pak také odrazí v nižších výdajích na dávky.

Se zákonem o sociálním bydlení počítala už Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Norma, kterou tehdy chystalo ministerstvo práce, měla původně platit od loňska. Koalice se na ní za minulé volební období shodnout nedokázala. Lišily se hlavně představy ČSSD a ANO o tom, kdo má mít na sociální byt nárok a kdo ho má potřebným zajišťovat. Ministerstvo pro místní rozvoj pracovalo na návrhu už v minulosti.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.