logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

V novém bloku elektrárny Ledvice začal dvouletý zkušební provoz


© Fotolia.com

V novém bloku hnědouhelné elektrárny Ledvice na Teplicku začal nyní dvouletý zkušební provoz. ČTK to řekl regionální mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp.

Reklama

Teplo pro domácnosti v okolí už nový blok dodává od konce roku 2015, kdy byl postupně uváděn do provozu. Po skončení zkušebního provozu začne ostrý provoz, který potrvá podle současných předpokladů do roku 2050.

Do stavby nového bloku investoval ČEZ celkem 30 miliard korun. Na konci roku 2015 začalo jeho postupné spouštění. "Zkušební provoz začíná až po převzetí elektrárny investorem, to se stalo nyní 15. listopadu," uvedl mluvčí.

Okamžikem převzetí stavby byl zahájen dvouletý zkušební provoz zdroje s instalovaným výkonem 660 megawatt a účinností téměř 43 procent. "ČEZ tak nyní již provozuje svůj nejnovější vysoce ekologický klasický zdroj," dodal Schnepp. Aktuální výkon nového bloku je průměrně kolem 580 megawatt. "V rámci seřízení a odzkoušení různých technologických částí se pochopitelně již dostal i na plánovaných 660 megawatt," uvedl Schnepp.

Teplo z elektrárny jde do Teplic, Bíliny a zásobuje nedaleké Ledvice. Nezbytnou součástí areálu jsou takzvaná ledvická dvojčata, dvě podpůrné věže vysoké přes 140 metrů. Na jedné z nich je prosklená rozhledna. Tam se zatím mohou podívat jen účastníci odborných exkurzí. "V jakém režimu bude ve finále fungovat, bude upřesněno během zkušebního provozu," uvedl Schnepp.

Uhlí do Ledvic míří ze sousedního dolu Bílina, který patří Severočeským dolům. Plně je ovládá právě ČEZ. Vláda předloni prolomila limity na Bílině, kde se tak může těžit zhruba do roku 2055.

Elektrárna Ledvice byla postavena mezi Teplicemi a Bílinou na konci 60. let minulého století. Původně měla pět bloků, z toho čtyři o výkonu 110 megawattů a jeden o výkonu 200 megawattů. Vedle nového zdroje teď už bude fungovat jen jeden, který byl v roce 2007 opraven. Celkový výkon elektrárny bude 770 megawattů.

Do roku 2020 společnost ČEZ odstaví některé uhelné bloky, a to kvůli konci jejich životnosti a kvůli zpřísnění emisních limitů. "Do některých zdrojů se přitom nevyplatí již investovat a u některých zdrojů není úprava pro plnění požadavků na emise a účinnost po technické stránce ani možná," uvedl Schnepp.

Plán ukončení provozu podle mluvčího existuje, ale v reakci na vývoj trhu se mění, a to především v otázce času ukončení. "Proto jej do nevratného rozhodnutí o ukončení provozu nějakého bloku nemůžeme blíže komentovat," dodal mluvčí.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.